Tożsamość narodowa Zaolzian
Magdalena Ćmiel to autorka dwóch książek o Zaolziu. Pochodzi z Trzyńca, jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za swoje dzieła była wielokrotnie nagradzana, książka „Tożsamość dwóch pokoleń Zaolzian” została sprzedana w pełnym nakładzie, w związku z czym aktualnie nie można jej już nabyć. W swoich pracach wspiera się na prowadzonych przez siebie badaniach.
Głównym tematem spotkania był tożsamość osób zamieszkujących Zaolzie. Zgodnie z badaniami autorki, część osób pochodzących z polsko-czeskich małżeństw nie jest w stanie jednoznacznie określić swojej narodowości. Część badanych uważała się za Polaków, część za Czechów, inni zaś twierdzili, że ich tożsamość narodowościowa dzieli się pomiędzy oba kraje – niektóre osoby wskazywały również, że nie utożsamiają się z żadnym narodem. Wskazywali, że są na przykład europejczykami. Taki trend można zaobserwować zwłaszcza wśród osób młodych – wskazywała autorka.
Podczas spotkania można było również dowiedzieć się, jak wyglądają polsko-czeskie relacje, oraz czy w domach mówi się cieszyńską gwarą. Jak się okazuje, zdarzają się sytuacje, kiedy dzieci, chodzące do szkół o różnych językach nauczania nawet się z sobą nie przywitają. Czasem również, pomimo znajomości obu języków, młodsze pokolenie upiera się przy stosowaniu tylko jednego. Tożsamość Zaolzian w dużej mierze zależy od tego, kogo akurat o to zapytamy. Odpowiedzi często różnią się między sobą i można w tym przypadku zauważyć pewien trend, który związany jest z wiekiem respondenta badania.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.