Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tożsamość narodowa Zaolzian

W środę (17.10.2018) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”, w ramach działania Dyskusyjnego Klubu „Podgórze" (Or. Koło nr 2 „Mały Jaworowy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej) odbyło się spotkanie z Magdaleną Ćmiel, zatytułowane „Tożsamość dwóch pokoleń”.

Magdalena Ćmiel to autorka dwóch książek o Zaolziu. Pochodzi z Trzyńca, jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za swoje dzieła była wielokrotnie nagradzana, książka „Tożsamość dwóch pokoleń Zaolzian” została sprzedana w pełnym nakładzie, w związku z czym aktualnie nie można jej już nabyć. W swoich pracach wspiera się na prowadzonych przez siebie badaniach.

Głównym tematem spotkania był tożsamość osób zamieszkujących Zaolzie. Zgodnie z badaniami autorki, część osób pochodzących z polsko-czeskich małżeństw nie jest w stanie jednoznacznie określić swojej narodowości. Część badanych uważała się za Polaków, część za Czechów, inni zaś twierdzili, że ich tożsamość narodowościowa dzieli się pomiędzy oba kraje – niektóre osoby wskazywały również, że nie utożsamiają się z żadnym narodem. Wskazywali, że są na przykład europejczykami. Taki trend można zaobserwować zwłaszcza wśród osób młodych – wskazywała autorka.

Podczas spotkania można było również dowiedzieć się, jak wyglądają polsko-czeskie relacje, oraz czy w domach mówi się cieszyńską gwarą. Jak się okazuje, zdarzają się sytuacje, kiedy dzieci, chodzące do szkół o różnych językach nauczania nawet się z sobą nie przywitają. Czasem również, pomimo znajomości obu języków, młodsze pokolenie upiera się przy stosowaniu tylko jednego. Tożsamość Zaolzian w dużej mierze zależy od tego, kogo akurat o to zapytamy. Odpowiedzi często różnią się między sobą i można w tym przypadku zauważyć pewien trend, który związany jest z wiekiem respondenta badania.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-20 07:12:32
hanbes: " Część osób..." , "czasem również...", "zdarzają się sytuacje...", "część badanych..." , o co chodzi w tym badaniu?! Śląsk zawsze był tyglem różnych nacji które istniały obok siebie a tym bardziej Śląsk Cieszyński więc to badanie kojarzy mi się ze słynnym problemem ile jest cukru w cukrze...
2018-10-21 23:21:49
bronek91: "Wskazywali, że są na przykład europejczykami."- cytat zdaje się, iż to ogólnoeuropejski trend wśród ludzi z tak zwanego młodszego pokolenia. Konsekwencja chowu (nie wychowania) młodzieży i dzieci ze smartfonem w ręce. Natomiast patriotyzm w odniesieniu do państwa narodowego to choroba...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: