Towarzystwo Miłośników Skoczowa gościło Zaolziaków z Sekcji Ludoznawczej PZKO
Oprowadzała ich Diana Pieczonka-Giec pełniąca funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Ludoznawcy z Zaolzia zwiedzili wpierw Kaplicówkę, po czym centrum miasta. Jeden spośród członków SL PZKO, a zarazem prezes cieszyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Wojciech Grajewski, który był był jednym z głównych organizatorów rekonstrukcji Bitwy pod Skoczowem opowiedział zaś o tym historycznym wydarzeniu.
Oprowadzająca Zaolziaków po Skoczowie Pieczonka-Giec zwróciła uwagę na to, że wielu Zaolziaków po przecięciu Śląska Cieszyńskiego granicą państwową w 1920 roku osiedliło się właśnie w Skoczowie. I nie chodzi tu tylko o znanego chyba wszystkim Gustawa Morcinka, autora „Czarnej Julki”, w której to autobiograficznej powieści opisuje życie Starej Karwiny (które na swój warsztat teatralny wziął Bogusław Słupczyński, przez jakiś czas związany ze Skoczowem). Na przykład w 1912 roku kino w Skoczowie otworzył Antoni Strzyż z Karwiny. Inny Zaolziak był z kolei współzałożycielem skoczowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, którego kontynuatorem jest dziś Koło Miejskie PTTK w Skoczowie.
Spacer po mieście, podczas którego Pieczonka-Giec opowiadała o historii, zabytkach i postaciach Skoczowa zakończono w siedzibie Towarzystwa Miłośników Skoczowa, które akurat tego dnia miało cotygodniowe zebranie. Była więc okazja do wymiany doświadczeń w pracy społecznej na rzecz regionu.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.