To już ostatni dzwonek na leśny opał
To już ostatni dzwonek na zapewnienie opału na zimę – mówią w nadleśnictwie. Aktualne zainteresowanie samowyrobem gałęziówki jest teraz nieco większe, podobnie jest z drewnem opałowym. - Zainteresowanie samowyrobem gałęziówki jest aktualnie nieco większe, ale tak dzieje się jesienią każdego roku – to już ostatni dzwonek na samowyrób opału – mówi st. spec. służby leśnej Małgorzata Mijal, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wisła.
Nie słabnie także zainteresowanie drewnem opałowym. - Drewno opałowe wyrabiane jest na bieżąco podczas pozyskiwania innych sortymentów np. dłużycy świerkowej. Staramy się, aby zapewnić opał wszystkim zainteresowanym, jednak nie gromadzimy drewna na składach, więc w przypadku zwiększonego zainteresowania może się zdarzyć, że trzeba będzie kilka dni odczekać – dodaje st. spec. służby leśnej Magdalena Mijal.
Aby zapewnić sobie opał na zimę w nadleśnictwie warto sprawdzić jego dostępność. - Najlepiej kontaktować się bezpośrednio z naszymi pracownikami terenowymi – leśniczymi i podleśniczymi. Numery telefonów dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Wisła – dodaje rzecznik prasowa nadleśnictwa.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. - W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie- informują Lasy Państwowe. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. - Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób – informuje na swojej stronie internetowej Nadleśnictwo Ustroń.
Czytaj także: Do lasu po gałęzie? To spory wysiłek taki opał
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.