Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Testament Pipesa dla Cieszyna

Rodzina prof. Richarda Pipesa poinformowała władze miasta Cieszyna o zapisie w testamencie profesora. 5% majątku trafi do jego rodzinneg miasta i zostanie przekazane na pielęgnację żydowskich cmentarzy.


- Niezwykła wiadomość dla Miasta Cieszyn i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej❗️ The TRUSTEES shall distribute five percent (5%) of the balance of the Family Trusts to the СIТУ OF CIESZYN, POLAND, to bе placed at the disposal of the mayor of the City of Cieszyn for the improvement and maintenance of the two Jewish cemeteries located in the Cieszyn - o takim zapisie w testamencie Richarda Pipesa, honorowego obywatela miasta Cieszyna, poinformował mnie jego syn Daniel Pipes. Oznacza, że miasto otrzyma 5% majątku zmarłego profesora i jego żony z przeznaczeniem na zadbanie o cmentarze żydowskie znajdujące się w Cieszynie. Fantastyczny gest ze strony Richarda Pipesa i jego rodziny. W porozumieniu z właścicielami cmentarzy postaramy się jak najlepiej wykorzystać te środki.
Bardzo dziękujemy - napisała Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.


Richard Edgar Pipes (ur. 11 lipca 1923 w Cieszynie, zm. 17 maja 2018 w Cambridge) – amerykański historyk i sowietolog pochodzenia polsko-żydowskiego, specjalista w zakresie historii Rosji, w latach 1981–1982 doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej, długoletni wykładowca Uniwersytetu Harvarda (1958–1996).

Pochodził z żydowskiej rodziny cieszyńskich fabrykantów czekolady. Urodził się jako syn Marka i Zofii z domu Haskelberg. Dzieciństwo i młodość spędził przy ul. Chmielnej w Warszawie (obecnie obszar zajmowany przez PKiN), skąd wyjechał wraz z rodziną w 1939, a w 1940 znalazł się w USA. W 1943 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Uczył się w Muskingum College w New Concord w stanie Ohio, a następnie na Cornell University. Doktorat na Uniwersytecie Harvarda uzyskał w roku 1950. Do emerytury w 1996 był tam profesorem historii.

Zajmował się głównie badaniem historii Rosji i ZSRR. Za prezydentury Ronalda Reagana był w latach 1981–1982 doradcą do spraw ZSRR i Europy Wschodniej. Był przeciwnikiem rozszerzenia NATO w latach 90. XX wieku.

Jest autorem kilkunastu książek poświęconych historii Rosji, w szczególności po rewolucji 1917. Od 1994 honorowy obywatel miasta Cieszyna. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

 

Z okazji 100. rocznicy urodzin oraz 5. rocznicy śmierci przypadającej w tym roku powstał film o profesorze Richardzie Pipesie. Dzieło jest już dostępne na kanale YouTube Starostwa Powiatowego i Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

 

Premierowy pokaz filmu „Najważniejsza jest wolność” o tym wielkim cieszyniaku miał miejsce 19 czerwca w kinie Piast w Cieszynie. Film opowiada o dzieciństwie, życiu i karierze proesora.

Twórcami filmu są Roman Anusiewicz – współscenarzysta, reżyser i operator kamery oraz Stanisław Bubin – twórca koncepcji i scenariusza.
Film został wyprodukowany przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a sfinansowany z budżetu Powiatu Cieszyńskiego. Powstał na kanwie książki samego Richarda Pipesa pt. „Żyłem”. Pokazuje jego postać od dzieciństwa spędzonego w Cieszynie do jego wizyty w mieście urodzenia.

Narracja filmu przedstawiająca ważne etapy życia bohatera przetykana jest wspomnieniami osób, które znały Richarda Pipesa lub miały sposobność spotkania się z nim. To czyni film barwną opowieścią prowadzoną dwupłaszczyznowo w sferze narracji. W filmie zobaczyć można między innymi jego syna Daniela Pipesa, żony, Irene Pipes, Marka Brzezińskiego, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Jerzego Buzka, byłego premiera RP, obecnie posła do parlamentu europejskiego, Jana Olbrychta, byłego burmistrz Cieszyna, obecnie eurodeputowanego, Mieczysława Szczurka, byłego burmistrza Cieszyna, obecnego Starostę Cieszyńskiego, Lecha Wałęsę – byłego prezydenta RP i innych. Dzieło prezentuje nie tylko miejsca związane z bohaterem, ale także unikatowe zdjęcia archiwalne. Punktem kulminacyjnym, a zarazem wzruszającym filmu jest wizyta Pipesa w jego rodzinnym mieście i rodzinnym domu w Cieszynie.

Film dostępny jest już na kanale YouTube Starostwa Powiatowego w Cieszynie i Muzeum Śląska Cieszyńskiego a także poniżej.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-08-25 22:05:27
Boska Adela: "Phipesa" - tradycyjne już na ox niechlujstwo
2023-08-26 18:22:52
Hejo: To będzie: Wg. kursu dolara (4,15 zł), cmentarze żydowskie w Cieszynie mogą otrzymać około 1,03 mln złotych !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: