Telemedycyna szansą osób starszych na lepsze życie na śląsku cieszyńskim
Historia telemedycyny rozpoczęła się w USA i jak wiele ważnych odkryć, miała swój związek z wojskiem. Amerykańskie bazy z całego świata musiały mieć połączenie z ośrodkami medycznymi w kraju, żeby szybko reagować w nagłych przypadkach. Swój wkład w rozwój telemedycyny miało również NASA, ponieważ zdalna opieka medyczna była konieczna w przypadku astronautów i wypraw kosmicznych.
Do telemedycyny zalicza się konsultacje, diagnostykę, monitorowanie stanu pacjentów, przesyłanie obrazów statycznych i dynamicznych, a także opracowywanie systemów i sposobów komunikacji w ramach telemedycyny. Jej częścią jest również gromadzenie i przechowywanie kartotek z danymi pacjentów. Choć może się wydawać, że nic nie zastąpi tradycyjnego kontaktu pomiędzy lekarzem, a pacjentem, telemedycyna znajduje szereg różnych i ważnych zastosowań. Szczególnie często jest ona szeroko stosowana w diagnostyce, kiedy bezpośredni kontakt pomiędzy lekarzem a pacjentem jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.
Telemedycynę wykorzystuje się najczęściej w konsultacjach pomiędzy pacjentami, a lekarzami. Jest to również narzędzie służące do szybkiej komunikacji pomiędzy samymi specjalistami. W ten sposób odbyć może się nie tylko wymiana doświadczeń, ale i konsultacje między samymi specjalistami. Wśród zastosowań telemedycyny znaleźć można również coraz popularniejsze wykorzystanie w chirurgii. Dzięki niej wykonuje się operacje na odległość, między innymi dzięki połączeniu video, co umożliwia asystującym lekarzom na konsultację i wyrażanie uwag. To znaczący krok w przyszłość medycyny tradycyjnej. Telemedycyna znacznie ułatwia pracę lekarzom, którzy mogą na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjenta (np. rytm serca). Wszystkie potrzebne informacje wyświetlane są na ekranie komputera w czasie rzeczywistym.
Na terenie województwa opolskiego, a teraz śląskiego realizowany jest projekt „Telemedycyna szansą osób starszych na lepsze życie". Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Osoby, które przystąpią do projekty otrzymują na czas jego trwania (12 miesięcy) bezpłatny transmiter umożliwiający wykonanie EKG i przesłanie jego sygnału za pomocą telefonu do lekarza.
Do projektu może przystąpić osoba która spełnia trzy warunki:
- zamieszkanie na terenie województwa śląskiego
- ukończony wiek 45 lat
- posiada orzeczenie o niepełnosprawności (każdy stopień) lub przebył ciężką chorobę np., zawał serca, udar mózgu, wylew krwi do mózgu itp. albo ma przewlekłą chorobę: jak. np. nadciśnienie, cukrzyca, migotanie przedsionków, choroba wieńcowa itp.
W siedzibie cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych odbyło się spotkanie z organizatorami projektu, w którym uczestniczyło 20 członków koła. Większość osób spełniających warunki uczestnictwa przystąpiło do projektu. Projekt realizowany jest przez: Lider: Stowarzyszenie MKS SUPLES w Krapkowicach, Partner: Frączek i Wspólnicy Sp. z o.o. w Katowicach.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.