Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Telemedycyna szansą osób starszych na lepsze życie na śląsku cieszyńskim

Zapewne wielu z nas czasami spotyka się z terminem „telemedycyna”, ale nie do końca wie, co oznacza. W dużym uproszczeniu jest to udzielanie opieki i porad medycznych z wykorzystaniem technologii: np. telefonu lub internetu. Od tradycyjnej medycyny różni się brakiem bezpośredniego kontaktu „twarzą w twarz” pomiędzy pacjentem, a specjalistą. Forma ta ma swoje wady i zalety, ale zyskuje coraz większą popularność na świecie.

Historia telemedycyny rozpoczęła się w USA i jak wiele ważnych odkryć, miała swój związek z wojskiem. Amerykańskie bazy z całego świata musiały mieć połączenie z ośrodkami medycznymi w kraju, żeby szybko reagować w nagłych przypadkach. Swój wkład w rozwój telemedycyny miało również NASA, ponieważ zdalna opieka medyczna była konieczna w przypadku astronautów i wypraw kosmicznych.

Do telemedycyny zalicza się konsultacje, diagnostykę, monitorowanie stanu pacjentów, przesyłanie obrazów statycznych i dynamicznych, a także opracowywanie systemów i sposobów komunikacji w ramach telemedycyny. Jej częścią jest również gromadzenie i przechowywanie kartotek z danymi pacjentów. Choć może się wydawać, że nic nie zastąpi tradycyjnego kontaktu pomiędzy lekarzem, a pacjentem, telemedycyna znajduje szereg różnych i ważnych zastosowań. Szczególnie często jest ona szeroko stosowana w diagnostyce, kiedy bezpośredni kontakt pomiędzy lekarzem a pacjentem jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Telemedycynę wykorzystuje się najczęściej w konsultacjach pomiędzy pacjentami, a lekarzami. Jest to również narzędzie służące do szybkiej komunikacji pomiędzy samymi specjalistami. W ten sposób odbyć może się nie tylko wymiana doświadczeń, ale i konsultacje między samymi specjalistami. Wśród zastosowań telemedycyny znaleźć można również coraz popularniejsze wykorzystanie w chirurgii. Dzięki niej wykonuje się operacje na odległość, między innymi dzięki połączeniu video, co umożliwia asystującym lekarzom na konsultację i wyrażanie uwag. To znaczący krok w przyszłość medycyny tradycyjnej. Telemedycyna znacznie ułatwia pracę lekarzom, którzy mogą na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjenta (np. rytm serca). Wszystkie potrzebne informacje wyświetlane są na ekranie komputera w czasie rzeczywistym.

Na terenie województwa opolskiego, a teraz śląskiego realizowany jest projekt „Telemedycyna szansą osób starszych na lepsze życie". Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Osoby, które przystąpią do projekty otrzymują na czas jego trwania (12 miesięcy) bezpłatny transmiter umożliwiający wykonanie EKG i przesłanie jego sygnału za pomocą telefonu do lekarza.

Do projektu może przystąpić osoba która spełnia trzy warunki:

  1. zamieszkanie na terenie województwa śląskiego
  2. ukończony wiek 45 lat
  3. posiada orzeczenie o niepełnosprawności (każdy stopień) lub przebył ciężką chorobę np., zawał serca, udar mózgu, wylew krwi do mózgu itp. albo ma przewlekłą chorobę: jak. np. nadciśnienie, cukrzyca, migotanie przedsionków, choroba wieńcowa itp. 

W siedzibie cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych odbyło się spotkanie z organizatorami projektu, w którym uczestniczyło 20 członków koła. Większość osób spełniających warunki uczestnictwa przystąpiło do projektu. Projekt realizowany jest przez: Lider: Stowarzyszenie MKS SUPLES w Krapkowicach, Partner: Frączek i Wspólnicy Sp. z o.o. w Katowicach.

 

Andrzej Koenig  

 

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: