Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szyją gunie w Wiśle

Wiślańskie Centrum Kultury prowadzi warsztaty szycia guni - podstawowego okrycia wierzchniego górali. Inicjatywa jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7-miesięczne warsztaty prowadzi Józef Łupieżowiec, lokalny folklorysta silnie związany z kultywowaniem kultury regionu. - Cieszymy się, że tradycję szycia guni możemy przekazywać dalej i że grupa, uczęszczająca na zajęcia tak chętnie poznaje tajniki tradycyjnego stroju naszych górali – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum.

Co ważne, po zakończeniu warsztatów Wiślańskie Centrum Kultury opublikuje film instruktażowy powstały w trakcie ich realizacji. Gunię - strój raczej reprezentatywny, aniżeli codzienny - szyto z grubego ciemnobrązowego sukna, które powstawało z połączenia wełny owiec białych i czarnych. - Materiał musiał być nieprzemakalny, szorstki i gruby. Z powodu prostego kroju gunia leży nie zgrabnie, ubrana na ręce utrudnia ruchy i dlatego góral zwykle nie zakłada jej na ręce - dodaje Czyż-Kaźmierczak.

KR/UM Wisła

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: