Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szkoła średnia, studia? a może praca?

Nie od dziś wiadomo, że praca zawodowa zajmuje wysokie miejsce w systemie wartości współczesnego człowieka i w znacznym stopniu stanowi o jakości naszego życia. O tym co możemy zrobić, aby znaleźć pracę, która da nam satysfakcję rozmawiamy z Katarzyną Cieloch, doradczynią zawodową w ''Inkubatorze Kariery'' w Cieszynie .

Andrzej Koenig: - Czy decyzje o wyborze pracy mają znaczenie dla osiągnięcia sukcesu zawodowego?
Katarzyna Cieloch: - Od pracy oczekujemy już nie tylko zapewnienia bytu materialnego, ale również możliwości samorealizacji, ciekawych wyzwań, spełnienia czy zaspokojenia własnych ambicji. Z tego powodu decyzje dotyczące wyboru szkoły, zawodu czy kierunku studiów są jednymi z najważniejszych jakie musi podjąć młody człowiek. Sukces zawodowy i osobisty w dużej mierze zależy od trafnego dopasowania posiadanych predyspozycji do wymagań konkretnego zawodu, dlatego warto zadać sobie trud by dowiedzieć się jaka praca może nam to zapewnić. Racje miał Konfucjusz mówiąc „Znajdź pracę którą kochasz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować”.

- Czy wybór kierunku szkoły lub zawodu jest łatwy?

- Niestety nie. Wielu młodych ludzi na etapie podejmowania decyzji o wyborze profilu nauczania szkoły ponadgimnazjalnej czy kierunku studiów nie bardzo wie, czym rzeczywiście chciałoby się zajmować w przyszłości. Podejmowane decyzje często nie są poprzedzone refleksją dotyczącą posiadanych predyspozycji czy analizą wymagań i warunków w wybranym środowisku pracy. Dodatkowo duża dynamika zmian jakich doświadczamy we współczesnym świecie, natłok informacji, a przede wszystkim brak umiejętności rozpoznawania własnych predyspozycji, powoduje, że zadanie to bywa bardzo trudne.

- Co jest powodem nietrafionych decyzji edukacyjno-zawodowych młodych ludzi?
- Znaczna część młodzieży podejmuje decyzje automatycznie, bo „coś trzeba wybrać”, kierując się sugestiami rówieśników, błędnymi, niesprawdzonymi wyobrażeniami związanymi z pracą w danym zawodzie. Również rodzice rzadko są przygotowani do tego, by trafnie podpowiadać swoim dzieciom w kwestii wyboru ścieżki zawodowej. Bywa, że nieświadomie posługują się stereotypami i nieaktualnymi informacjami lub poprzez dzieci próbują realizować własne ambicje. Nie zawsze wiedzą, czym się kierować przy wyborze dalszej ścieżki edukacji w świecie, który bardzo się zmienił od czasu, gdy to oni dokonywali takich wyborów.

- Czy osoby dorosłe również dokonują wyborów zawodowych?
- Oczywiście. Konieczność wyboru dalszej ścieżki kariery zawodowej bardzo często dotyka osoby dojrzałe decydujące się na zmianę zawodu z powodu rozczarowania poprzednim wyborem, ze względu na trudność znalezienia zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, niesatysfakcjonujące warunki pracy lub redukcję etatów, której doświadczają lub ją przewidują. Takie osoby niestety również często zdają się na przypadek lub „wiedzę powszechną” znajomych, która łatwo może wyprowadzić na manowce. Ta sama „dobra rada” będąc świetną wskazówką dla jednej osoby, może być zupełnie nietrafioną dla innej, ze względu na odmienne predyspozycje, aspiracje czy możliwości.

- Gdzie osoby zainteresowane mogą znaleźć profesjonalne wsparcie?
- Z myślą o tych, którzy stoją przed koniecznością dokonania wyboru szkoły, zawodu, kierunku studiów, chcą przygotować skuteczne CV i list motywacyjny czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, a także o tych, którzy odczuwają potrzebę zmiany zawodowej działa oferujący profesjonalne doradztwo edukacyjno-zawodowe „Inkubator Kariery” w Cieszynie przy Palcu Wolności 3 (dawny bud. Policji).
Warto po uprzednim kontakcie, umówić się na spotkanie indywidualne z ekspertem znającym realia rynku pracy, który z pomocą profesjonalnych narzędzi diagnostycznych dokona oceny naszych możliwości, zainteresowań, mocnych i słabszych stron, wskazując realne możliwości rozwoju. Korzystając z usług profesjonalisty zaoszczędzimy swój cenny czas, będziemy mogli właściwie wybrać bądź zdecydować o zmianie dotychczasowego kierunku edukacji czy kariery i szybciej podjąć właściwe dla nas działania.

- Dlaczego to takie ważne?

- W każdym biznesie pochopne lub spóźnione decyzje są źródłem frustracji i narażają nas na niepotrzebne straty, a przecież nasza kariera, życie zawodowe to nic innego jak nasz „osobisty biznes”, najważniejszy biznes.
Od kilkunastu lat pracuję jako doradca zawodowy, moimi klientami często są osoby, które podjęły bądź też podejmują bezrefleksyjne decyzje dotyczące dalszego rozwoju edukacyjnego czy zawodowego. A przecież jak wspomniałam wybór zawodu to jedna z ważniejszych życiowych decyzji. Zdumiewające jest jak wiele uwagi i starań poświęcamy przygotowując się do kupna np. samochodu, który już z założenia ma nam służyć tylko kilka lat. Ustalamy wszystkie jego parametry, sprawdzamy stan techniczny u najlepszego mechanika w okolicy, natomiast ważne życiowe decyzje podejmujemy bez głębszego zastanawiania się, „w ciemno”. Skutki są łatwe do przewidzenia - zmarnowane lata, frustracja, niepotrzebne koszty i utracone możliwości.
Dlatego naprawdę warto zrobić coś dla siebie i wybrać właściwy kierunek „inwestycji w siebie” już na początku drogi zawodowej.
Gorąco zachęcamy do kontaktu i odwiedzenia naszej strony www.inkubatorkariery.cieszyn.pl gdzie oprócz danych kontaktowych i informacji o zakresie świadczonych przez nas usług można dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym tj. targi edukacyjne, targi pracy czy rekrutacje do projektów i szkoleń. Serdecznie zapraszamy.
 
- Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Andrzej Koenig



Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: