Systemy do głosowania i transmisje online
Jedną z ważniejszych zmian w ustawach samorządowych jest m.in. wprowadzenie obowiązku rejestrowania i upubliczniania wykazów głosowań radnych. Podniesienie ręki już nie wystarczy. Głosowanie powinno odbywać się za pomocą odpowiednich urządzeń, które umożliwiają imienny wykaz głosowań radnych. Wykaz głosowań jest upubliczniany. W ten sposób wyborca wie jak głosowali poszczególni radni. W przypadku kiedy z przyczyn technicznych taki system nie został wprowadzony przeprowadzane jest głosowanie imienne.
W Cieszynie system do głosowania został wprowadzony wraz z pierwszą sesją Rady Miejskiej VIII kadencji – 22 listopada br. Jak działa zaprezentował na pierwszej sesji sekretarz UM Cieszyn Stanisław Kawecki. W rozmowie z OX.PL przyznaje, iż radni poradzili sobie doskonale. Od tej kadencji każde głosowanie jawne musi być prowadzone z pomocą sprzętu, który przeprowadza głosowanie i zarazem pozwoli zarejstrować kto jak głosował. Raporty z tego głosowania pojawiają się po dwóch, trzech dniach po sesji w Biuletynie Informacji Publicznej pod każdą uchwałą – mówi Kawecki, po czym zwraca uwagę. Tak naprawdę nie liczy się to, jak radny podnosi rękę głosując, tylko jak naciska na przycisk. Oczywiście wyczulamy radnych żeby ta zgodność występowała. Wynik systemu jest wynikiem głosowania.
Radny ma do dyspozycji 3 przyciski – ZA, PRZECIW, WSTRZYMUJĘ SIĘ. Koszt całego systemu do głosowania, który posiada Cieszyn to 7 tys. zł. Systemy do głosowania mogą być mocno rozbudowane. My wybraliśmy najprostszy, ale też taki który można wykorzystać nie tylko na sesji rady. Zobaczymy, czy w przyszłości pójdziemy w coś bardziej rozwojowego, czy nie. Co do spraw prawnych, formalnych to system ten spełnia swoje wymogi – tłumaczy Kawecki.
Kolejny obowiązek wynikający z ustawy to transmisje sesji rad i sejmików. Obrady muszą być transmitowane online i utrwalane oraz udostępniane na stronach internetowych. W Cieszynie sesje Rady Miejskiej były do tej pory nagrywane offline i kilka dni po sesji upubliczniane. W tej kadencji sesję można oglądać na żywo. Mamy do tego odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Sesja jest transmitowana na żywo i zapisywana. Można oglądać na stronie BIP w zakładce Rada Miejska – nagrania obrad. Także na stronie www.um.cieszyn.pl - informuje Kawecki.
MSZT
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.