Świece z wosku pszczelego - jak działają na zdrowie? Warsztaty w Domu Przyrodnika
Uczestnicy zajęć mogli przygotować świece z naturalnego wosku pszczelego, o naturalnym zapachu, lub zapachu wzbogaconym olejkami eterycznymi. Naturalne świece pszczele jednak doskonale działają, nawet bez wspomagania innymi substancjami zapachowymi - Wosk pszczeli nie tylko pięknie pachnie, ale ma również właściwości prozdrowotne i terapeutyczne. Pomaga w ujemnym jonizowaniu powietrza, oraz poprawia samopoczucie, pozwala odpocząć, pomaga zasnąć i łagodzi alergie, a także jest w stanie pomóc przy astmie – wyjaśniała Basia Kuchta z Domu Przyrodnika. Zapach wosku pszczelego wpływa na nasz nastrój, pozwalając się odprężyć, a uwalniane podczas palenia świecy substancje mają doskonały wpływ na nasze zdrowie.
Dzieci miały szansę dodać do świec również suszonych ziół – do wyboru była lawenda, płatki róży i płatki chabra bławatka. W przypadku świec jednak dodane składniki mają tylko i wyłącznie walor estetyczny, w przeciwieństwie do mydełek – w nich zioła mają kontakt ze skórą i mogą np. łagodzić stany zapalne, czy wygładzać.
W czasie oczekiwania na zaschnięcie świec na dzieci czekała niespodzianka. Mogły poznać sposób na mycie (nie tylko rąk) naturalnym sposobem. Wszystko za sprawą mydlnicy lekarskiej – rośliny, występującej na Śląsku Cieszyńskim w stanie dzikim, która po zmoczeniu (najlepiej w gorącej wodzie) pieni się i wykazuje właściwości myjące.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.