Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera to rodzaj otępienia spowodowanego uszkodzeniem mózgu. Od 1999 roku, 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, a cały wrzesień to czas, kiedy lekarze, ale również bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób.

Szacuje się, że dziś tylko na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy. Jeśli doliczymy do tego inne formy otępienia to w Polsce mamy ponad pół miliona chorych. Społeczeństwa zachodu się starzeją, więc liczba chorych rośnie w takim tempie, że według ADI w 2050 roku na różnego rodzaju demencje będzie cierpieć 131,5 miliona ludzi.

Choroba najczęściej występuje u osób powyżej 65 roku życia, ale nie tylko. Coraz częściej dotyka ludzi młodych. Rozpoznanie medyczne jest początkiem długiej i trudnej choroby, która trwa na ogół od 2 do 20 lat. Choroba objawia się narastającym otępieniem umysłowym. Chory zaczyna zapominać podstawowe rzeczy związane z pracą zawodową czy czynnościami dnia codziennego, zapomina słowa, imiona, gubi się w znanych mu miejscach. Z czasem chory przestaje rozpoznawać bliskich, nie potrafi określić, w jakim jest miejscu, nie może wykonać żadnej czynności samodzielnie, nie panuje nad czynnościami fizjologicznymi.

Choroba dotyka nie tylko samych chorych, ale również ich bliskich. Stała opieka nad chorym na Alzheimera wymaga niesłychanego wysiłku psychicznego i fizycznego. Mimo bardzo intensywnie prowadzonych prac badawczych nie ma skutecznego leczenia, które zapobiegałoby rozwojowi i powstrzymywało proces chorobowy. Można tylko opóźniać i łagodzić objawy takie jak stany lękowe, depresja, psychozy, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia snu.

Choroba Alzheimera dotknęła wiele znanych osób, w tym prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, irlandzką pisarkę Iris Murdoch, węgierskiego piłkarza, legendę Realu Madryt Ferenca Puskása, aktorkę Rita Hayworth czy pisarza Terry’ego Pratchetta.

W Polsce, diagnozowaniem oraz leczeniem choroby zajmują się lekarze neurolodzy oraz psychiatrzy. Działają również liczne stowarzyszenia i organizacje alzheimerowskie, które prowadzą grupy wsparcia oraz oferują porady dla chorych i ich opiekunów. Ciężar opieki medycznej, finansowej i socjalnej nad osobami, które tracą sprawność do samodzielnego życia, przejmują bliscy. Potrzebują jednak wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.

Pamiętajmy, pocieszajmy, bądźmy życzliwymi zarówno osobą chorym jak i bliskim nie tylko dzisiaj, we wrześniu ale cały rok kiedy tylko spotkamy ich na swojej drodze.

AK, gov.pl

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-21 20:00:50
mak260: L A B I R Y N T wiersz poświęcony osobom chorym na alzheimera i ich bliskich W imieniu Boga zostały odpuszczone moje grzechy. Wychodząc lżejszy, radosny podążałem do wyjścia. Ujrzałem dwa pomieszczenia: prawe ciemne, lewe widne. Skierowałem się ku jasności. Korytarz, drzwi wahadłowe, a potem jeszcze drugie i pełno wokół zamkniętych wyjść. Znów poszedłem w prawo, potem w lewo i ponownie w lewo, prosto, później w prawo... Czy ten labirynt nigdy się nie skończy? Przecież z każdej drogi nie ma powrotu. Jestem sam z własnymi myślami... Będę tu stał jak na apel placu, tylko jak długo? Czy nastąpi wyzwolenie? Wytężam umysł, jak tu się znalazłem, Ale zapomniałem, co przypomnieć sobie chciałem i tak w kółko myśli się toczą. W umyśle istne żmijowisko. Szuflada z nadzieją zacięta. Pozostało przede mną okno. Zobaczyłem piękno poranka. Znów poczułem się lżejszy. Nagle wyrosły mi skrzydła. Sforsować i wyfrunąć jak ptak. Trzy metry nad ziemią, nie wysoko. Skrzydła już rozpostarłem do lotu nagle usłyszałem swoje imię i krzyczącego Anioła Stróża, który nie pozwolił wcielić się w Ikara, aby wykonać swój podniebny lot. /Maria Nowak/
2021-09-22 12:14:16
jasper: „Pamietnik” - wzruszajacy film z 2004 roku. O chorobie na Alzheimera , malzenstwie i historii ich milosci. Polecam.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: