Strumień świętuje!
Krótka historia Strumienia
Nazwa Strumienia wywodzi się od potoku (obecnie nieistniejącego) „Czarny Strumień”, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1293 roku. Obszar ten początkowo znajdował się w granicach księstwa opolsko-raciborskiego, a następnie, po powstaniu księstwa cieszyńskiego ( 1290 r.) powstało nowe księstwo cieszyńskie, zaś nowa granica między księstwem cieszyńskim a raciborskim przebiegła w ten sposób, że obszar Strumienia pozostał najprawdopodobniej w granicach księstwa raciborskiego, a pobliskie Zarzecze cieszyńskiego.
W XIV wieku Strumień znalazł się pod panowaniem czeskim (od 1327 r.), co sprzyjało jego rozwojowi jako osady przy lokalnym szlaku handlowym z Cieszyna do Pszczyny. Mimo sporów granicznych między książętami cieszyńskimi a raciborskimi, wieś rozwijała się, a w 1407 roku po raz pierwszy wspomniano o niej jako o Swarczenwassir.
W XV wieku wieś znalazła się w rękach rodu Korniców, a pod koniec tego wieku otrzymała prawa miejskie (1482) dzięki Mikołajowi Brodeckiemu, marszałkowi księcia cieszyńskiego. Powstał także pierwszy kościół parafialny św. Barbary.
W XVI i XVII wieku miasto przeżywało różne klęski, takie jak pożary czy epidemie, które jednak nie powstrzymały jego rozwoju. W XVIII wieku na miasto spadły skutki wojen śląskich, jednak mimo tego liczba ludności rosła, a zaczęto także budować murowane budynki.
XIX wiek przyniósł kolejne przemiany, w tym okres panowania zaborców austriackiego i pruskiego oraz rozwój gospodarczy. Po pożarze w 1793 roku, który zniszczył znaczną część miasta, Strumień zaczął odzyskiwać swój blask.
W okresie międzywojennym Strumień, jako miasto polskie, był jednym z najbiedniejszych miast przedwojennego województwa śląskiego. Sytuacji nie zmieniło wybudowanie tartaku ani rozbudowanie cegielni. Podczas II wojny światowej, na początku 1945 r., wokół miasta trwały jedne z najbardziej zażartych walk pomiędzy Armią Czerwoną a Wehrmachtem na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim. Zniszczenia podczas II wojny światowej były na tyle wielkie (85% zniszczeń), iż podważano sensowność odbudowy miasta. Jednak Strumień podniósł się z ruin i liczy obecnie 13 150 osób. Zobacz: Strumień się liczy
Jaki jest plan uroczystości?
- Z tej okazji w rocznicę wyniesienia Strumienia do rangi miasta, o godzinie 17:30, wspólnie z Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Strumieniu zachęcamy do złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Mikołaja Brodeckiego. Tablica znajduje się na skwerku za ratuszem. Następnie o godzinie 18:00 w Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu odbędzie się Msza Święta w intencji mieszkańców miasta oraz członków MZC - Koło w Strumieniu. Zapraszamy do wspólnego świętowania!
- ROCZNICA NADANIA PRAW MIEJSKICH STRUMIENIOWI
wtorek, 13 lutego 2024
godz. 17:30 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Mikołaja Brodeckiego - skwerek za ratuszem
godz. 18:00 - Msza Święta w intencji mieszkańców miasta oraz członków MZC - Koło w Strumieniu - Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.