Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spotkanie ZSEG w Ostrawie

W Ostrawie uczniowie ZSEG w Cieszynie w ramach projektu Erasmus+ spotkali się ze swoimi kolegami ze Středni škola gastronomi, turismu a lázeňstvi w Ostrawie oraz Słowacji i Francji. Celem dwuletniego projektu jest umożliwienie uczniom poznanie historii, kultury, tradycji oraz zwyczajów partnerskich szkół.

W dniach 2-6 luty 2015 uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie: Karolina Barańska, Kesja Cienciała (klasa 2ga) Klaudia Łuczak-Wolny, Jakub Smelik (klasa 1 hg) oraz Jakub Pieszka (klasa 3ga) wraz z koordynatorkami projektu: Eweliną Tkacz i Marzeną Sokołowską wzięli udział w pierwszym spotkaniu międzynarodowym w ramach projektu Erasmus +, Akcja Kluczowa2 - partnerstwo strategiczne w kształceniu zawodowym "Poznajemy Europę", które miało miejsce w AHOL - Středni škola gastronomi, turismu a lázeňstvi w Ostrawie. 

 W spotkaniu partnerskich szkół uczestniczyli także uczniowie ze Słowacji : Hotelová akadémia Ludovita Wintera z Pieszczan oraz uczniowie z Francji - Lycée des métiers z  Bazeilles. Celem tego dwu letniego projektu jest umożliwienie uczniom: poznanie historii, kultury, tradycji oraz zwyczajów partnerskich szkół. Zapoznanie z kuchniami narodowymi i współczesnymi trendami w gastronomii oraz polepszenie umiejętności językowych i zawodowych uczniów celem zmotywowania ich do wstępu na europejski rynek pracy.

Program spotkania partnerskich szkół był bardzo urozmaicony. - Na początku  każda z grup  prezentowała swój kraj, region i szkołę oraz przygotowywała potrawy regionalne. Braliśmy udział w  AHOL CUP 2015 - międzynarodowym konkursie młodych adeptów:  kuchni, barmanów,  baristów oraz tea tender' ów.  Zwiedzaliśmy  "świat Nauki i Techniki".  Odbyliśmy wycieczki poglądowe  do:  browaru Ostravar ,  Muzeum Górnictwa - Landek Park oraz do hotelu Park Inn Radisson.  - relacjonuje Ewelina Tkacz z ZSEG w Cieszynie

Następne spotkanie w ramach tego projektu  będzie miało miejsce w Pieszczanach w kwietniu 2015. Nasza szkoła gospodarzem międzynarodowego spotkania będzie w lutym 2016r.  -  Erasmus kończy się w 2016 roku, ale już teraz zdajemy sobie sprawę, że udział w tym programie  to dla młodzieży  szansa na zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji oraz możliwość zatrudnienia na europejskim rynku pracy. Kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w innych krajach europejskich – mówi Ewelina Tkacz.

 

(red)

 

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: