Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Smoki na ratunek Rzeczpospolitej. Premiera książki ustrońskiego twórcy

"Smoczpospolita" to świeżo wydana debiutancka powieść Łukasza Paci, pisarza pochodzącego z Ustronia. Nad jej wydaniem objęliśmy patronat medialny.

Za dystrybucję publikacji odpowiada poznańskie Wydawnictwo AlterNatywne. - To pierwsza część zaplanowanego na wiele epizodów cyklu minipowieści. Wprowadza czytelnika w uniwersum Smoczpospolitej, gdzie fakty, legendy i smocze szpony splatają się w nierozerwalną całość, tworząc bajeczny pejzaż historycznego mitu - podkreśla wydawca.

Jej akcja rozgrywa się pod koniec osiemnastego wieku na terenach zaboru pruskiego. - Pierwszą ofiarą prącej ku nowoczesności pruskiej maszynerii padają polskie smoki, stanowiące rzadki, lecz stały element nadwiślańskiej fauny. Znane zaodrzańskim zaborcom głównie z gawędziarskich opowiastek stworzenia, szybko uznane zostają za potencjalnie wywrotowy, narodowościowo niepewny element, wobec czego zarządzona zostaje ich niezwłoczna eksterminacja. Do tej specyficznej misji oddelegowany zostaje przenikliwy zawadiaka Gottlieb - czytamy w opisie powieści.

Jak przyznaje autor, na pomysł napisania tytułu wpadł podczas swojego pobytu w Opolu, gdzie studiował slawistykę. - Polskie historie wpisują się tam w szerszy - śląski, a często i niemiecki - kontekst. Zderzenie przeciwstawnych sił i wartości zaowocowało twórczą refleksją, której efektem stała się książka łącząca w sobie to co historyczne i fantastyczne, polskie i niemieckie, przede wszystkim jednak; smocze i ludzkie - wyjaśnia.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: