Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Słowianie opanowali Hażlach!

Niedziela (15.08) upłynęła w Hażlachu nie tylko pod znakiem ziół, ale również pod znakiem wspomnień dawnych czasów. Wszystko za sprawą „Staropolskiego Jarmarku Słowiańskiego”, będącego wynikiem połączonych sił hażlaskiego magistratu, Gminnego Ośrodka Kultury i Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Leszy”.

Jarmark rozpoczął się godzinie 12:00 i trwał do 18:00. W tym czasie odwiedzający mieli szansę poznać kulturę i tradycję sprzed 1000 lat, spróbować podpłomyków, sprawdzić swoje umiejętności strzelania z łuku i walki wręcz, a także przejechać się na koniu – ostatnia atrakcja dostępna była tylko w końcowej części jarmarku, ze względu na dobro zwierząt, które źle znoszą wysiłek w upalne dni.

Dużą atrakcją było również wybijanie monet – Gmina prosiła nas o specjalną, okolicznościową monetę, na której znajdowało się logo Domu Przyrodnika. Matryca oraz urządzenie do wybijania monet zostały przygotowane przez naszego drużynnika. Całość została wykonana historycznymi metodami, przy zastosowaniu prostych narzędzi. Na odwiedzających czekały gotowe monety, a ci, którzy chcieli spróbować swoich sił, mogli wybić monetę samodzielnie. Większość osób radziła sobie doskonale, jednak zwykle po wybiciu monety każdy przyznawał, że odpowiednie wycelowanie młotem i rozłożenie siły nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać – wyjaśniała Suligniewa z Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Leszy”.

Wśród atrakcji znalazły się również w dyby, w których odważniejsi robili sobie zdjęcia, a dzieci chętnie przygotowywały wianki – w tym miejscu można było również dowiedzieć się, kim jest „Leszy” i dlaczego kolorowe dodatki, czy wiązanki były tak chętnie wybierane przez Słowian – nasi przodkowie wierzyli, że bogactwo kolorów i wzorów chroni nas przed demonami – tłumaczyła Suligniewa.
Jarmark uświetniła również strefa gastronomiczna oraz kramy z pamiątkami, czy lokalni wystawcy, którzy m.in. opowiadali o pszczołach, czy oferowali drewniane wyroby.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-17 21:41:52
sierżant_Niemyty_Wycior: ino czekać na Tatarów
2021-08-17 22:11:41
Marx.: a na koniec i tak przyjdą Ruscy, i to wcale nie będą przebierańcy - już się o to Partia z Prezesem na czele i Macierewiczem, Piotrowiczem i Pawłowicz u boku od 7 lat mocno starają i nieźle im idzie
2021-08-17 22:39:51
Marx: Konto Marx. z kropką z całą pewnością należy do oszustów. Marna prowokacja krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe osoby w różnych wcieleniach[sierżant]+włącznie z tymi kradzionymi i udawanymi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: