Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śląskie przestanie być śląskie?

Do Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego wpłynęła petycja w sprawie zmiany nazwy naszego województwa. Z czego wynika taka chęć?

Za petycję odpowiada  Stowarzyszenie Beskidzki Dom, jednak inicjatywę poparły także inne organizacje pozarządowe, takie jak Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, Stowarzyszenie Niezależni. BB, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Lokalni z Częstochowy.

Proponowana nowa nazwa województwa to Śląsko-Małopolskie. Jak argumentuje Stowarzyszenie Beskidzki Dom, część ziemi częstochowskiej, powiatu bielskiego, żywieckiego i tzw. ziemi zagłębiowskiej leży na historycznych terenach Małopolski. Stąd bardziej adekwatna byłaby taka, a nie inna nazwa. Nikomu nic nie chcemy zabrać, a jedynie zadbać o równouprawnienie tych osób mieszkających w regionie, które utożsamiają się z Małopolską - mówi Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

O opinię dotyczącą potencjalnej zmiany nazwy zapytaliśmy radnych wojewódzkich z naszego regionu - Andrzeja Molina (Koalicja Obywatelska) oraz Jana Kawuloka (Prawo i Sprawiedliwość).

Co do nazwy to ja bym się zastanawiał. Ja czuję te potrzeby pewnego dookreślenia, z jakich części składowych składa się nasze województwo. Na pewno to może boleć zarówno mieszkańców Małopolski, jak i zagłębia. Jestem za tym, żeby to zawsze podkreślać i uwypuklać, te tradycje są bogate, ale nazwa jest naprawdę myląca. Natomiast przed podjęciem takiej decyzji trzeba by było się naprawdę mocno zastanowić, z czym to się wiąże, jak duże koszty są z tym związane, z różnego rodzaju dokumentami - mówi nam Andrzej Molin.

Warto dodać, że przed reformą administracyjną, która nastąpiła w 1999r., pojawiało się wiele głosów na terenach Podbeskidzia, czy też Śląska Cieszyńskiego, aby te tereny podlegały pod Małopolskę- to są wszystko bardzo trudne tematy, nawet użył Pan tej nazwy Podbeskidzie - ja podzielam zastrzeżenia wielu osób i nie cenię jej, ani lubię. Ani ona historyczna, ani geograficzna. Nowy taki twór i na tym tle były wtedy problemy Śląska Cieszyńskiego i jego pogranicza. W Bielsku trochę inaczej się do tego tematu podchodzi i w Cieszynie też inaczej, to prawda - mówi radny Koalicji Obywatelskiej.

Podobne dyskusje pojawiały się też w innych częściach regionu - Żywiec się zastanawiał, dlaczego do Śląskiego, bo przecież historycznie i kulturowo to z pewnością Małopolska. Jeśli się już coś takiego wydarzyło, to jednak trzeba być wyczulonym na te głosy. Wiem, że są na terenie województwa śląskiego akcje, aby oznakować dobrze granice, żeby przy tych głównych drogach było napisane, że np. przejeżdżamy do Śląska, a teraz jesteśmy w Małopolsce. To są ważne rzeczy - kończy radny z Wisły. 

Nieco inne zdanie na temat zmiany nazwy województwa ma Jan Kawulok- na moim biurku żadnego pisma nie ma. Wszystkie petycje idą przeze mnie, jako przewodniczącego sejmiku, więc nie mogę ze swojej strony nic dodać. Czasem jest tak, że ludzie robią konferencje prasowe, a potem się okazuje, że pisma jeszcze nie złożyli. Być może okaże się, że ono jest, ale w tej chwili tak jak mówię: zainteresowałem się tematem, ale nie mam nic na biurku. Z mediów Marszałek o tym też słyszał.

Zapytaliśmy także przewodniczącego o intencje pojawiające się na Śląsku Cieszyńskim, aby przyłączyć nasz region do Małopolski w 1999 roku- ja już wtedy funkcjonowałem w życiu publicznym, nie ukrywam, że kilku działaczy z Bielska próbowało mi dać listy, żebym to wspierał, to odmówiłem. Zdaję sobie sprawę, że większość ludzi z ziemi cieszyńskiej kończyło studia na Górnym Śląsku, w Katowicach, Gliwicach, ale ziemia żywiecka jest w zupełnie innej sytuacji - mówi Jan Kawulok.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-20 20:27:12
tom lem: Już tacy byli którym nie podobała się nazwa KATOWICE. Czy to nie krewni tych lingwistów lat powojennych składają takie propozycje?
2019-02-20 21:45:14
john: Tak panie Kawulok ma Pan rację.Cieszyńskie zawsze chciało być pod butem Katowickim. Jeszcze za czasów województwa bielskiego były głosy,że to zła droga. I w końcu stało się. Cieszyńskie może być dumne z tego,że ma na swoich plecach Katowickiego buciora.
2019-02-20 21:49:02
bronek91: Proponuję stosowny akt woli skierować do władz centralnych. Woj. Śląskie w obecnym kształcie to twór sztuczny, wykreowany w obawie przed potencjalnym niemieckim czy śląskim regionalizmem/nacjonalizmem/separatyzmem. Z pewnością nie powinno być czegoś takiego jak woj. Opolskie, a tereny krainy historycznej Górny Śląsk powinny wchodzić w zakres nie tyle dwój województw (woj. Śląskie i woj. Opolskie) co tworzyć woj. Górnośląskie. Tereny np. Żywiecczyzny czy związane z Częstochową powinny być włączone w skład woj. Małopolskiego. Pragnę przypomnieć, iż historyczny Górny Śląsk obejmuje również obszary obecnie należące do Republiki Czeskiej. Na zmiany (poza nazewnictwem) nie ma co liczyć, → działania UE są skierowane wobec konkretnych regionów i w tym przypadku zmiany struktury administracyjnej są utrudnione. Docelowo, wedle pierwotnych założeń, terytorium Polski miało zostać podzielone na około 12, a nie 16 województw. Przykładowo woj. Świętokrzyskie, Opolskie czy Lubuskie w ogóle nie powinny istnieć.
2019-02-20 21:52:21
bronek91: Natomiast określenie „Podbeskidzie” to sztuczny twór opracowany na użytek poprzedniego podziału administracyjnego. Podbeskidzie powinno być stopniowo rugowane z języka. Z kolei Śląsk Cieszyński stanowi część historycznego Górnego Śląska i pomimo zaszłości historycznych bliżej powinno nam być w kierunku Katowic niż Krakowa. Mentalnie jest inaczej.
2019-02-21 11:38:04
zwykły człowiek: Imperializm krakowski widzę, że ma się całkiem dobrze. Na pewno historycznie część terenów Podbeskidzia głównie chodzi o Żywiecczyznę ma wiele związków z Krakowem, lecz brać pod uwagę należy najnowsze dzieje. Szybki rozwój po wojnie Żywiecczyzna jak i nasz Śląsk Cieszyński zawdzięcza 2 osobom: J. Ziętkowi i E. Gierkowi. Wrzucę tylko 1 przykład: drogi. Przed reformą wojewódzką u nas drogi podlegały pod Kraków. Nieliczni pamiętają, jak traktowano nasze potrzeby (głęboko w 4 literach). Czy wyobrażacie sobie wiślankę jednopasmową? to byłby horror gorszy niż na zakopiance. Jednocześnie Gierek pomyślał o 4-pasmówce do Bielska z Katowic. My Krakowowi nic nie zawdzięczamy, nie pchajmy się tam gdzie dziadostwo jest i nie ma za ich tu honorować jakimiś zmianami nazwy województwa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: