Skoczów - wybuch pieca centralnego ogrzewania
W ostatnim czasie do podobnych zdarzeń dochodzi często. Przyczyną jest zamarznięcie wody w instalacji grzewczej. W wielu przypadkach wybuch pieca kończy się tragicznie. Siła eksplozji potrafi być ogromna.
Do wybuchu pieca centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym w Skoczowie przy ulicy Wiślańskiej doszło wczoraj (wtorek 14.02.2012)).
- Zamarzł zbiornik wyrównawczy na nieogrzewanym poddaszu. Próba rozpalenia w piecu centralnego ogrzewania spowodował wzrost ciśnienia i rozerwanie części pieca – potwierdza Michał Swoboda rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.
Mróz doprowadził już do wielu tragedii. Jak się zabezpieczyć przed takim zdarzeniem?
- Nawet po niedługim czasie przestoju - w warunkach niskich temperatur może dojść do zamarznięcia zbiornika – przyznaje Piotr Łupieżowiec właściciel firmy BAMAKO w Cisownicy – zanim więc rozpalimy w piecu sprawdźmy, co dzieje się wewnątrz zbiornika wyrównawczego. Można to zrobić przez specjalny otwór, w który wyposażona jest większość kotłów. Kontrolujmy również ciśnienie na manometrze. Każdą instalację warto zabezpieczyć stosując także zawór bezpieczeństwa, który zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w kotle i instalacji grzewczej. Gdy ciśnienie wody w instalacji przekracza wartość maksymalną zawór otwiera się i w ten sposób je redukuje. W taki zawór można wyposażyć również starsze kotły. Z pewnością nie uchroni to przed zamarzaniem wody w instalacji grzewczej, ale pozwoli uniknąć nieszczęścia.
Wiele osób podczas zimowych mrozów zabezpiecza zbiorniki wyrównawcze stosując specjalną otulinę oraz wełnę mineralną... - Zdarza się jednak, że nawet porządna izolacja nie pomaga – przyznaje pan Piotr – Co więc pomoże? na pewno specjalne płyny, które chronią przez zamarzaniem instalacji. Niestety ich cena odstrasza wielu klientów.
BsK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.