Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów - wybuch pieca centralnego ogrzewania

Zamarznięty zbiornik wyrównawczy był przyczyną wybuchu pieca centralnego ogrzewania w Skoczowie na ulicy Wiślańskiej.

W ostatnim czasie do podobnych zdarzeń dochodzi często. Przyczyną jest zamarznięcie wody w instalacji grzewczej. W wielu przypadkach wybuch pieca kończy się tragicznie. Siła eksplozji potrafi być ogromna. 

Do wybuchu pieca centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym w Skoczowie przy ulicy Wiślańskiej doszło wczoraj (wtorek 14.02.2012)).

- Zamarzł zbiornik wyrównawczy na nieogrzewanym poddaszu. Próba rozpalenia w piecu centralnego ogrzewania spowodował wzrost ciśnienia i rozerwanie części pieca – potwierdza  Michał Swoboda rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.

Mróz doprowadził już  do wielu tragedii. Jak się zabezpieczyć przed takim zdarzeniem?

- Nawet po niedługim czasie przestoju - w warunkach niskich temperatur może dojść do zamarznięcia zbiornika – przyznaje Piotr Łupieżowiec właściciel firmy BAMAKO w Cisownicy – zanim więc rozpalimy w piecu sprawdźmy, co dzieje się wewnątrz zbiornika wyrównawczego. Można to zrobić przez specjalny otwór, w który wyposażona jest większość kotłów. Kontrolujmy również ciśnienie na manometrze. Każdą instalację warto zabezpieczyć stosując także zawór bezpieczeństwa, który zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w kotle i instalacji grzewczej. Gdy ciśnienie wody w instalacji przekracza wartość maksymalną zawór otwiera się i w ten sposób je redukuje. W taki zawór można wyposażyć również starsze kotły. Z pewnością nie uchroni to przed zamarzaniem wody w instalacji grzewczej, ale pozwoli uniknąć nieszczęścia. 

Wiele osób podczas zimowych mrozów zabezpiecza zbiorniki wyrównawcze stosując specjalną otulinę oraz wełnę mineralną... - Zdarza się jednak, że nawet porządna izolacja nie pomaga – przyznaje pan Piotr – Co więc pomoże? na pewno specjalne płyny, które chronią przez zamarzaniem instalacji. Niestety ich cena odstrasza wielu klientów. 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: