Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: radni wspierają radnego

Wczoraj (23.10) na sesji Rady Miejskiej Skoczowa radni podejmowali uchwałę w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę na jednej ze stacji paliw radnego Ryszarda Drózda. Co istotne, samorządowiec otrzymał wsparcie od innych radnych.

O tym, dlaczego Rada Miejska ma decydować o sytuacji zawodowej radnego, pisaliśmy wcześniej:

Na sesji obecny był Kamil Owczarek - radca prawny reprezentujący kancelarię wynajętą przez właścicieli stacji paliw, w której zatrudniony jest radny Drózd. - Wnoszę o podjęcie tej uchwały i wyrażenie zgody na rozwiązanie tej umowy o pracę z radnym. Podczas posiedzenia komisji sam radny przyznał, że zamiarem pracodawcy w zakresie wypowiedzenia stosunku pracy nie są okoliczności związane z wykonywaniem mandatu radnego w gminie Skoczów - zaznaczał.

Dodał też pewną dygresję. - Poza tym, że jestem prawnikiem, to podobnie jak państwo zasiadam w Radzie Miasta, w Żorach. Jestem także jej wiceprzewodniczącym od trzech kadencji. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to dla państwa mocno niekomfortowa sytuacja z uwagi na fakt, że mamy z jednej strony pewną koleżeńską solidarność radnych, a z drugiej strony kolegę i personalne głosowanie - mówił Owczarek.

Głos zabrał także radny Ryszard Drózd, który odniósł się do wcześniejszych słów prawnika. - Powiedziałem, że z kierownikiem stacji nie mam problemów. Nie mówiłem jednak, że ze strony firmy i prezesa ich nie mam. Kierownik daje mi urlop na posiedzenia rady i komisji. Według mnie zachodzi jednak prawdopodobieństwo, że panu prezesowi nie pasuje to, że jestem radnym i może i nawet sołtysem - przekonywał.

Radny przybliżył też specyfikę pracy, którą wykonuje. - Zatrudniony jestem od 1 stycznia br., zostałem tam skierowany z Powiatowego Urzędu Pracy. Pracę zaczynamy o godzinie 5:30 i kończymy o 14:00, a druga zmiana trwa od 14:00 do 22:00. Chciałbym zauważyć, że pracujemy pojedynczo na stacji, na której jest dość duży ruch. Wszystkie obowiązki są na barkach tej jednej osoby - opowiadał. Dodał, że wśród zadań pracowniczych znajduje się wykładanie towarów, sprzedaż paliwa, a także obsługa klientów baru, który się tam też znajduje.

Wystąpienie prawnika skomentował także Rajmund Dedio, przewodniczący rady. - Rozumiem, że od marca radny nie dostał żadnego upomnienia pisemnego, ustnego, czy w jakiejkolwiek innej formie. Jestem więc trochę zdziwiony, że argumentem do zwolnienia jest brak podpisu na jakiejś liście obecności. Dziwię się też, że w swoim piśmie argumentuje pan to, czego nie zrobił pracownik, a pan radny dopiero z tego pisma się o tym dowiaduje, bo jego pracodawca wcześniej o tym nie wspominał. 

Na temat sprawy wypowiedział się także Tomasz Szkaradnik, radca prawny Rady Miejskiej Skoczowa. Przytoczył on inną interpretację zapisu prawnego przywoływanego w piśmie, który brzmi: Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

- W tym przepisie nie ma mowy, że tylko w takim przypadku rada może odmówić zgody. W orzecznictwie, ale również piśmiennictwie te stanowiska są podzielone. Jedne przyznają swobodę radzie w zakresie udzielenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy i takie, ograniczające to uprawnienie do tylko czynności związanych z wykonywaniem mandatu - zaznaczał Tomasz Szkaradnik. 

Na potwierdzenie swych słów, przywołał inny wyrok Sądu Najwyższego, który w 2007 roku zajmował się podobną sprawą. Głosił on: wyrażenie zgody przez Radę Gminy na rozwiązanie z radnym stosunku pracy jest pozostawione do swobodnej decyzji rady, z wyjątkiem tej tylko sytuacji, gdy podstawą rozwiązania są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

W głosowaniu radni zdecydowali się wesprzeć Ryszarda Drozda - 15 z nich sprzeciwiło się rozwiązaniu umowy o pracę, a piątka wstrzymała się od głosu. Wobec tego, sprawa najprawdopodobniej trafi do Sądu Pracy.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-24 13:58:42
krzysztof.nn: radni w s p i e r a j ą radnego, ręka rękę m y j e, kruk drozdowi oka n i e wykole - a ten myśli, że jest nietykalny, no zobaczymy +++ tłumaczenia gościa podane w artykule są bardziej i d i o t y c z n e, niż kuriozalne - swoją drogą pracodawcy powinno dać do myślenia p r z e d zatrudnieniem gościa , że to chorowite biedactwo, co z jego oświadczenia majątkowego widać wyraźnie +++ a na koniec - nie wiem na co liczył właściciel stacji zatrudniając sołtysa/radnego, ale najwyraźniej się p r z e l i c z y ł
2019-10-24 18:45:27
Józek 44: Oj biedny ten Pan radny pensję radnego bierze, za sołtysa pensję bierze, u syna przy brukarstwie pracuje to też nie za darmo no i etat na stacji paliw też pensja, noo cztery etaty to ciężko to wszystko ogarnąć.
2019-10-24 20:08:04
wyśmienity cwaniaczek: no co za hołota - dzieciom nie pomogą biednym nie pomogą a koryto musi być napełniane ciekawe jakie to ugrupowanie ptak drozd reprezentuje ????? chłop od szmalu zimny a ci publiczne pieniądze rozdają !!!!!!!!!!!!!!!!! po wyborach można już wyborców mieć w du...e
2019-10-25 00:02:06
satrapa: Jako,petent powiem, i w tym nie jestem wyobcowany, hmm, no, o, w Urzędzie, na piedestale stojącym Burmistrzem Urzędu, prawnikiem (niby) to bez... za klasykiem, "chłopaki jak żeśta przyśli tak pójdzieta " !!! O, tak prostactwo, Urzędu Skoczowa Wóm życza ! To jo, nó, Jarząbek.
2019-10-25 07:20:28
krzysztof.nn: ale co się dziwić - to z samej g ó r y płyną niemal codziennie przykłady p a r t y j n e j zmowy przeciw u c z c i w o ś c i i przyzwoitości, l e k c e w a ż e n i e i pogarda dla p r a w a - Polska to dziś republika B a n a s i ó w
2019-10-25 07:56:40
krzysztof.nn: ✍ Jeden ze w s p ó ł p r a c o w n i k ó w Mariana B a n a s i a z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską. Oznacza to, że urzędnik, którego jednym z zadań jest walka z oszustwami podatkowymi, sam okradał państwo - dowiedziała się "Rzeczpospolita"✍
2019-10-25 08:00:34
nana783: A to co radny czy sołtys nie może pracować? Bo nie rozumiem z czym macie problem. Zazdrościcie to zacznijcie pracować.
2019-10-25 08:58:37
wyśmienity cwaniaczek: funkcja radnego powinna być wykonywana społecznie poza godzinami pracy. Wtedy okazało by się ilu to jest prawdziwych ludzi którzy chcą służyć lokalnej społeczności......
2019-10-25 10:25:52
krzysztof.nn: nana - ale z tego co jasno widać z informacji na ten temat, to właśnie o p r a c ę chodzi - i nie o to, że gościowi ktoś zabrania i nie może, tylko że prawdopodobnie nie chce
2019-10-25 10:46:09
nana783: Krzysztof. nn a gdzie jest napisane, że nie chce pracować?
2019-10-25 11:51:34
tomi71: tu chodzi tylko o to, że Pana radnego chcą zwolnić z pracy ...ale jeśli zostanie się radnym w trakcie trwania stosunku pracy to Rada Miejska może próbować przeciwdziałać zwolnieniu tego pracownika. Patrząc na fakty, Pan Ryszard podejmując pracę (początkiem stycznia) na stacji paliw pewnie poinformował swojego przyszłego pracodawcę o pełnieniu takiej funkcji i on musiał to zaakceptować, dlatego trudno podejrzewać szefa LIW, aby nagle działalność społeczna pracownika zaczęła mu przeszkadzać, więc być może są jakieś inne okoliczności i powody. Z jednej strony fajnie mieć sołtysa na stacji benzynowej (zna wszystkich, więc może będą u mnie tankować), ale z drugiej strony stoi człowiek, który nie jest już młodzieniaszkiem i prowadzenie całej stacji samemu na jednej zmianie, może być wykańczające i jego "efektywność" może z czasem spadać. Jeśli nie znacie człowieka nie wypowiadajcie się znów o nim tak krytycznie licząc mu każdy grosz.
2019-10-25 12:44:41
nana783: no i właśnie tu się kłania czytanie ze zrozumieniem. Ale ludzie i tak Cię "zjedzą". Co byś nie zrobił to i tak źle.
2019-10-25 12:48:24
krzysztof.nn: nana - cytuję za ox.pl: "Jak wynika z wniosku, zarzuty pracodawcy wobec radnego dotyczą z a n i e d b y w a n i a obowiązków pracowniczych i n i e o d p o w i e d n i e g o zachowania wobec innych współpracowników. - Pracodawca wskazuje przede wszystkim, że utracił zaufanie do pracownika. Powyższa okoliczność bezpośrednio związana jest ze sposobem wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych. Pracodawca wskazuje, iż w jego ocenie pracownik w y k o n u j e swoje o b o w i ą z k i w sposób n i e n a l e ż y t y" - więcej szczegółów uzasadnienia i wszystkie na tema p r a c y tutaj, link także z ox.pl: http://skoczow.esesja.pl/zalaczniki/62122/druk-nr-198_563604.pdf
2019-10-25 14:47:50
nana783: krzysztof.nn. Nie rozumiem ludzi, sytuacja nie dotyczy żadnego z Was a zabieracie głos i przeżywacie jakby to Was dotyczyło. Nikt naprawdę nie wie oprócz samych zainteresowanych o co chodzi dokładnie. Niech każdy zajmnie sie swoim życiem i sprawami. Nie znacie człowieka, więc nie oceniajcie bo nie jesteście od tego.
2019-10-25 15:14:41
krzysztof.nn: nana - n i e jest parwdą, że sprawa nas nie dotyczy, radny jest osobą p u b l i c z n ą, przez p o d a t n i k ó w wybieraną i opłacaną - sposób w jaki sprawuje swój mandat, także jak korzysta ze swoich przywilejów jako radny jak najbardziej dotyczy k a ż d e g o z nas - jeśli kogoś to nie interesuje, jego sprawa i tyle - z twoją uwagą "niech się każdy zajmie swoim życiem i sprawami " zgadzam się w tym przypadku w 100%, to j e s t nasze życie i n a s z a sprawa - a na koniec , kto pcha się na publiczny świecznik ma jak w b a n k u, że będzie o c e n i a n y i jego zachowanie tam komentowane, twoje zastrzeżenia w tym względzie są po prostu n i e p o w a ż n e, żeby nie powiedzieć głupie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: