Skoczów: kiedyś i dziś. Część 23/15
Świątynia została wybudowana w latach 1863-1865. Grunt pod budowę ofiarował Jerzy Górniok, natomiast plany zostały sporządzone przez architekta pochodzącego z Wiednia - Horky'ego. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Jan Karzeł. To właśnie za jego kadencji powołano do życia gminy cmentarne w Dębowcu, Simoradzu, Pierśćcu i Kowalach.
Zdjęcie Leona Pary zostało wykonane w 1960 roku, za czasów, gdy proboszczem skoczowskiej parafii był ks. Jan Noga - piastujący swoją funkcję przez ponad 26 lat. Był on uznanym organizatorem życia parafialnego W skoczowskiej społeczności i niestrudzonym budowniczym. Za jego kadencji dokonano pełnej restauracji zewnętrznej i wewnętrznej części kościoła, zainstalowano ogrzewanie i wprowadzono radiofonizację. Ponadto rozpoczęto budowę kościoła w Pierśccu oraz odnowę kaplic w Simoradzu i Dębowcu. Ks. Jan Noga zmarł nagle 7 stycznia 1987 roku.
Więcej o skoczowskim kościele ewangelickim odnajdziecie w naszym artykule z serii poświęconej lokalnym kościołom [Zobacz: Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 5/15 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie].
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.