Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego 8: Czy osoba niepełnosprawna naprawdę jest kaleką?

Definicja osoby niepełnosprawnej zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych brzmi: ''Niepełnosprawnymi są osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności ogranicza zdolności do wykonywania pracy zawodowej''.

Czy osoby uważające się za sprawne do końca rozumieją tą definicję i podchodzą do niepełnosprawnych poważnie? Chyba nie do końca.

Niedawno czytałem (słuchałem) artykuł o 30-letniej kobiecie z Bolesławic, która od czwartego roku życia choruję na nerwiakowłókniakowatość typu 1, inaczej zespół Recklinghausena. To nowotworowa choroba genetyczna, która powoduje guzy pod skórą i ogromne deformacje twarzy i czaszki. Kobieta w ciągu roku przechodziła trzy operacje mające usunąć te narosty. W wyniku tej choroby straciła m.in. wzrok.

Jak każda osoba młoda chciała skończyć studia. Ale tutaj pojawiły się problemy. Aby studiować pedagogikę, potrzebne było zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy wśród dzieci i młodzieży. Wówczas lekarz stwierdził, że z taką chorobą nie nadaję się do tego kierunku i zawodu.

Drugim podejściem były studia na kierunku administrowanie ochroną środowiska i tutaj znowu reakcja osób sprawnych na stancji, że z taką osobą nie będą dzieliły mieszkania. Pani Joanna (bo tak ma na imię) postanowiła skończyć studia, dojeżdżając na uczelnię z podwożącym ją ojcem.

W tej chwili jest osobą po przeszczepie twarzy i poprzez rehabilitację uczy się wszystkiego od nowa.

Ale nie trzeba szukać daleko, żeby podobne zdarzenia spotkać na własnym podwórku.

Osoba niepełnosprawna udaje się do Ośrodka Pomocy Społecznej do pracownika socjalnego i informuje go, że dostała ofertę pracy będąc osobą niepełnosprawną. Od pracownika uzyskuje informację, żeby się zastanowiła, bo jak podejmie pracę, to odbiorą jej rentę. Czy osoby pracujące w takich instytucjach naprawdę mają niepełnosprawnych zrażać do aktywności zawodowej? Na jakie przepisy się powołują informując tą osobę o takiej „bzdurze”?

W tym samym ośrodku po przedstawieniu się, jako niepełnosprawny i podaniu, że chodzi o likwidację barier architektonicznych, pracownik odsyła zainteresowanego od razu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. A chodziło o darmową pomoc dla uczestników danego projektu. Ale lepiej spławić gościa, niż się nim zajmować.

Rozumiem, że kontakt z niepełnosprawnym jest kłopotliwy, ale my nie jesteśmy kalekami, jak niektórzy o nas mówią. A na pewno niepełnosprawnością nie da się w żaden sposób zarazić.

Czasem niepełnosprawny ma większe pojęcie o danej sprawie od osoby sprawnej i wtedy należy zastanowić się, kto tu jest kaleką czy inwalidą!
Tym, którzy o nas tak mówią, życzę, aby ich samych lub bliskich nie spotkały takie sytuacje.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-02 12:56:43
bombka: Panie Andrzeju...<br />\&quot;Czy osoby uważające się za sprawne do końca rozumieją tą definicję i podchodzą do niepełnosprawnych poważnie? Chyba nie do końca. \&quot;<br />Już w pierwszym zdaniu obraża Pan ludzi używając słów \&quot;uważające się za sprawne\&quot;...<br />Co wg Pana oznacza uważać się za sprawnego? <br /><br />Albo ta przytoczona przez Pana sytuacja, gdzie jest Pan informowany o możliwości utraty renty w przypadku podjęcia zatrudnienia.<br />A przecież wyraźnie w ustawie pisze, że przychód uzyskiwany przez rencistę z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie przysługującego mu świadczenia. <br />Może tu wcale nie chodzi o zniechęcanie kogokolwiek do podejmowania pracy tylko informowanie o przepisach prawa.... A to jak Pan czy inny niepełnosprawny odbierze tę informację to już indywidualna sprawa... <br /><br />i te dwa ostatnie zdania....<br /><br />\&quot;Czasem niepełnosprawny ma większe pojęcie o danej sprawie od osoby sprawnej i wtedy należy zastanowić się, kto tu jest kaleką czy inwalidą!\&quot;<br /><br />czyli wszystko jasne.... przykro czytać...<br /><br />A pisanie cytuję \&quot;Tym, którzy o nas tak mówią, życzę, aby ich samych lub bliskich nie spotkały takie sytuacje. \&quot; brzmi jak przestroga a już nie na pewno nie jak życzenie...
2016-07-03 21:42:52
xkpxx: Szanowni Państwo! Jestem studentką trzeciego roku studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa na UJ. Moje zainteresowania badawcze skupiają się wokół tego, jak mówimy o niepełnosprawności we współczesnej polszczyźnie. W związku z tym bardzo proszę osoby niepełnosprawne o wypełnienie krótkiej ankiety. https://docs.google.com/forms/d/17Nx4k052pSCrSL-tcu28EdOtfRLLa-x0KL-EwGZZNKM/viewform Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: