Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 17/16

Skoczowska Fabryka Kapeluszy ''Polkap'' S.A. przy ul. Powstańców Śląskich rozpoczęła działalność w nowo wybudowanym zakładzie w 1924 roku. Powstała jako filia firmy kapeluszniczej ''Hückels Söhne''z Nowego Iczyna. Początkowo produkcja oparta była na półfabrykatach sprowadzanych z innych filii firmy ''Hückel''.

Wytwarzano kapelusze męskie - gładkie, zamszowe, welurowe oraz niewielkie ilości meloników. Część produkcji była przeznaczona na eksport. W 1934 roku w fabryce pracowało 230 osób. Załoga składała się z miejscowych robotników, jednak mistrzowie i kadra techniczna składała się z obcokrajowców - Niemców i Czechosłowaków. Wybuch II wojny światowej ograniczył produkcję kapeluszy do minimum, uruchamiając na dużą skalę produkcję... skarpet dla wojska.

Podczas wojny, z powodu bombardowania obiektów w Skoczowie, właściciel wywoził specjalistyczne maszyny do swoich zakładów na terenie Czechosłowacji i Austrii. Zarząd Państwowy przejął firmę w 1945 roku. Rozpoczęła się produkcja, a zakład wypuścił pierwszą, niewielką partię gotowych wyrobów kapeluszniczych. W roku 1950 utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Skoczowskie Zakłady Wyrobów Filcowych. W kolejnym roku rozpoczęła się rozbudowa zakładu i modernizacja istniejących budynków.

Ogromne zapotrzebowanie na wyroby kapelusznicze spowodowało, że zakład musiał zwiększyć produkcję i poszerzyć asortyment. Skoczowska fabryka stała się jedynym w Polsce producentem nakryć głowy z filcu włosowego, które wyrabiane są ze skór króliczych i zajęczych. Wyroby nie tylko zaspokajały rynek krajowy, ale były także wysyłane na eksport dla klientów w Finlandii, Holandii, Japonii, Grecji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

„Polkap” przez wiele lat otrzymywał dyplomy i złote medale za wysoką jakość wyrobów oraz odznaczenia dla najlepszego eksportera w branży. Przez lata był znany w kraju i zagranicą, a znak firmowy na wyrobach był symbolem najwyższej jakości. Od 2015 roku "Polkap" jest producentem i dystrybutorem w Polsce nakryć głowy sygnowanych imieniem i nazwiskiem Pierre'a Cardina.

Czy posiadacie w swoich domach wyroby firmy "Polkap"? A może wiążecie z nią jakieś szczególne wspomnienia? Czekamy na nie w Waszych komentarzach.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.

Wszystkich sympatyków historii Skoczowa i całego regionu, zapraszamy do naszej OX-owej Skarbnicy:
http://skarbnica.ox.pl .


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: