Sekta – zagrożenie współczesnego świata!
Zagrożenie sektami to problem współczesnego świata. Wielu zazwyczaj młodych ludzi porzuciło rodzinę, naukę, przyjaciół i zniknęło. Do sekty może trafić każdy, niezależnie od poziomu inteligencji i wykształcenia. Każdy z nas ma niezaspokojone potrzeby, które mogą spotkać się z ofertą proponowaną przez daną grupę czy osobę. Każdy z nas przeżywa też kryzysy, a wtedy jesteśmy bardziej podatni na działanie takich grup.- przestrzegają policjanci. Sekty uzależniają uczestników psychicznie i ekonomicznie za pomocą technik (psycho)manipulacji – wywierają niekorzystny wpływ na rozwój psychiczny adepta i jego relacje społeczne jak zerwanie więzi z najbliższymi czy porzucenie pracy lub szkoły.
Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców czy też bliskich osób zagrożonych przez oddziaływanie grupy o charakterze destrukcyjnym – sekty, powinny być takie zachowania jak:
- Nagła wyraźna zmiana osobowości.
- Sprawianie wrażenia nieobecnych.
- Zamknięcie się w sobie i tajemniczość.
- Posługiwanie się nowym językiem- żargonem sekty.
- Nowy sposób odżywiania się.
- Nowe kontakty towarzyskie.
- Utrata poczucia humoru.
- Utrata zdolności krytycznego spojrzenia.
- Przesadny krytycyzm.
- Przyjmowanie agresywnej postawy obronnej.
- Zmiana naturalnej mimiki twarzy.
- Utrata umiejętności abstrakcyjnego myślenia i nie używanie metafor, utrata płynności wypowiedzi i zmiana dotychczasowego sposobu formułowania myśli.
- Ograniczenie zdolności do zawierania związków intymnych.
- Brak uczuć i chłód w stosunkach z rodziną i przyjaciółmi.
- Zmiany fizyczne - nagły spadek lub przyrost wagi spowodowany nieodpowiednią dietą, bezsennością, przemęczeniem.
- Zachowania neurotyczne, psychotyczne, skłonności samobójcze.
- Niezwykłe podniecenie i witalność.
- Fascynacje nową literaturą.
Jeśli rozpoznasz, że ktoś z Twoich bliskich może mieć kontakt z sektą nie wpadaj w panikę – radzą policjanci i dodają - Twoje działanie musi być dokładnie przemyślane. Jeśli pozwolisz by o Twoim zachowaniu zadecydowały emocje, to przegrasz. Odpowiednio rozpoznaj zjawisko. Jeśli bliska osoba spotkała rzeczywiście nowych ludzi, a przypuszczasz, że to sekta, to zamiast zaczynać polemikę, dowiedz się czegoś o nich. Nie wypowiadaj przy tym żadnych sądów czy ocen. Po prostu zapytaj i wysłuchaj odpowiedzi. Wnioski pozostaw dla siebie. Postaraj się nie wpływać negatywnie na kontakt z członkiem sekty. Bądź miły, nie krzycz, staraj się nie kłócić. Sekta próbuje wmówić Twojemu bliskiemu, że wcale go nie kochasz, a kochają go tylko oni. Postaraj się komunikować bez kłótni i utrzymuj dobry kontakt. Absolutnie nie wolno się z nim spierać na temat jego grupy. Powtarzaj mu bez przerwy, że go kochasz i że go nie porzucisz niezależnie od tego, co powie lub zrobi. Zbieraj informacje. Przede wszystkim musisz zrozumieć problem. Dowiedz się, z kim spotyka się Twój bliski. Zachowaj przy tym przyjacielski ton. Zadaj najpierw sobie pytania: Co się właściwie dzieje w moim domu? Co to za grupa, kto i po co ją założył? Czy można aż tak wpłynąć na człowieka? Jak oni mu to zrobili? Co mam robić w tej sytuacji? Część z tych informacji możesz uzyskać od Twojego bliskiego, jeśli będziesz zadawać pytania w sposób przyjazny. Na inne uzyskasz odpowiedź w ośrodku informacji o sektach.
W każdym większym mieście w Polsce znajdują się ośrodki informacji o sektach. Instytucje pomocowe, o istnieniu których warto widzieć:
- niebieskalinia.pl – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia";
- pl/osrodki-interwencji-kryzysowej – Problemy w jakich udzielana jest pomoc: Konflikty rodzinne, samobójstwa, przemoc domowa, przemoc seksualna, wykorzystywanie seksualne dzieci, utraty okołoporodowe, żałoba, żal, bezrobocie, wypadki, katastrofy;
- MOPR - Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie - pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych;
- MOPS - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej -pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych;
- itaka.org.pl – Fundacja Itaka, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych;
- niebieskalinia.pl/pomoc - Wyszukiwarka instytucji pomocowych.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.