Sejmik wojewódzki z budżetem
Jak informuje serwis internetowy Sejmiku - w tym roku największe środki finansowe Samorząd Województwa Śląskiego przeznaczy na transport i łączność (ok. 641,6 mln zł), kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (177,5 mln zł), oświatę i wychowanie (103,8 mln zł), edukacyjną opiekę wychowawczą (105,5 mln zł), kulturę fizyczną (32,1 mln zł) oraz ochronę zdrowia (ok. 69,9 mln zł).
Andrzej Molin i Jan Kawulok o budżecie
Radny wojewódzki z Wisły powiedział- to był budżet przygotowany przez zarząd poprzedniej kadencji i można powiedzieć, że niewiele różni się ten, który uchwaliliśmy, od oryginalnego projektu. Niestety pan marszałek dokonał cięć w dziale kultury, gdzie zabrane zostały niektórym instytucjom pieniądze, o które prosili, które były potrzebne do realizacji założonych planów.
Jak dodaje Andrzej Molin, nie tylko jego klub był przeciwny proponowanym zmianom- na komisji, na której po raz pierwszy zostały zgłoszone te poprawki do budżetu, nawet niektórzy radni PiS również głosowali przeciwko zmianom i komisja kultury i nauki generalnie odrzuciła te propozycje, nie poparła ich. Później jednak w ramach autopoprawki znów został ten pomysł zgłoszony i przegłosowany.
W podobnym tonie wypowiada się Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jan Kawulok- zawsze jest taki trudny moment, kiedy się zmienia władza i jedna przygotowuje budżet, a druga go przyjmuje. Tym razem, moim zdaniem, poszło raczej sprawnie, większość budżetu przygotowanego przez poprzedników została przez nas przyjęta. Z pewnością nadzieją napawa fakt, że nikt nie był przeciwko - były głosy za oraz wstrzymujące się.
Jak skomentował cięcia finansowe w dziale kultury? Wszystkie instytucje kultury mają pieniędzy więcej lub tyle samo, co w 2018. Niektóre jednostki kultury otrzymały wzrost 14-15%, a jednostki służby zdrowia dostały mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Nowy zarząd faktycznie ograniczył pewne przyrosty, tylko jeszcze raz podkreślam, że nadal jest tyle samo lub więcej, co było - mówi Jan Kawulok.
Inwestycje na Śląsku Cieszyńskim
Jakie inwestycje, które będą realizowane ze środków budżetowych w naszym regionie, są najistotniejsze zdaniem samorządowców z naszego regionu? Jak mówi Andrzej Molin- bardzo cieszy ogłoszony już przetarg na modernizację linii kolejowej od Bronowa do Wisły, również przez Cieszyna. To dla Śląska Cieszyńskiego jest niezmiernie ważna sprawa. Szerzej o połączeniu pisaliśmy tutaj.
Z kolei Jan Kawulok wymienia- najważniejsza jest przebudowa drogi w Wiśle. Będą także remontowane sale operacyjne w szpitalu w Ustroniu, jednak ta inwestycja finansowana jest ze środków unijnych. O inwestycji drogowej pisaliśmy tutaj.
Stara droga na Bielsko - doczekamy się remontu?
W budżecie wojewódzkim najwięcej środków finansowych przeznaczono na transport. Ostatnio głośno było o tzw. starej drodze na Bielsko, która przeszła pod zarząd katowicki. Czy znajdą się pieniądze na tę inwestycję? W ramach bieżących wydatków z pewnością tak, ale jeśli chodzi o gruntowną modernizację, to jest zaplanowany odcinek od Ustronia do Wisły Oaza. Przetarg został rozstrzygnięty - mówi Andrzej Molin.
Z kolei Jan Kawulok tłumaczy, że inwestycje drogowe realizowane są na dwa sposoby. "Duże" projekty, jak np. remont drogi od Ustronia Polany do Wisły Oazy, wpisywane są do budżetu głównego. Z kolei mniejsze renowacje powierzchni realizuje Wojewódzki Zarząd Dróg na drodze uchwał, które przyjmowane są na przełomie lutego i marca. Takim przedsięwzięciem będzie właśnie droga do Bielska- rozmawiałem z władzami Skoczowa, Dębowca. Będę robił wszystko, aby ta droga była ujęta, chociaż zdaję sobie sprawę, że te oczekiwania są zawsze większe niż możliwości finansowe - kończy Jan Kawulok.
Rogers
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.