Sejm: wybory będą korespondencyjne. Jak głosowali posłowie z regionu?
Zgodnie z tekstem przyjętej ustawy, Prezydenta będziemy wybierać w maju tego roku wyłącznie drogą pocztową. Co więcej, nie jest pewne, czy wybory odbędą się dokładnie 10 maja - jedna z wprowadzonych poprawek zakłada, że datę może zmienić marszałek Sejmu i mówi się, że głosować będziemy 3, 10 lub 17 maja.
Jak informuje gazetaprawna.pl, karze pozbawienia wolności do lat trzech będzie podlegać osoba, która:
- kradnie kartę do głosowania
- kradnie oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu (wpisuje się w nim imię, nazwisko i PESEL oraz wysyła się razem z kartą do głosowania)
- umieszcza w przystosowanej do tego skrzynce pocztowej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub wspomniane oświadczenie o tajnym oddaniu głosu
Jak dodaje Gazeta Prawna, kara więzienia nie będzie z kolei grozić za niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrobienie karty do głosowania.
Pisaliśmy: Posłowie z regionu przeciwni wyborom korespondencyjnym
We wczorajszym tekście mówiliśmy, że przeciw propozycjom Prawa i Sprawiedliwości byli, początkowo, nie tylko lokalni posłowie opozycji sejmowej (Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek, Mirosław Suchoń - Koalicja Obywatelska i Przemysław Koperski- Lewica), ale także Grzegorz Puda z Prawa i Sprawiedliwości. Jak później jednak wyjaśnił, stało się tak... przez pomyłkę:
— Grzegorz Puda (@GrzegorzPuda) April 6, 2020
Późnym wieczorem doszło jednak do ponownego głosowania, gdyż posłowie rządzącej partii wprowadzili kilka poprawek do projektu ustawy. Tym razem głosowanie nad dokumentem Sejm przyjął, a następnie go przegłosował. Oto wyniki (można je znaleźć również na stronie Sejmu - LINK):
Jak głosowali posłowie wybrani w 27. okręgu wyborczym, obejmującym powiaty pszczyński, żywiecki, bielski i cieszyński? Przeciwko wyborom korespondencyjnym zagłosowali Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek, Mirosław Suchoń (Koalicja Obywatelska) i Przemysław Koperski (Lewica).
Za wprowadzeniem zmian w systemie wyborczym opowiedzieli się Przemysław Drabek, Grzegorz Gaża, Kazimierz Matuszny i Stanisław Szwed (Prawo i Sprawiedliwość).
Projekt ustawy trafi teraz do Senatu RP. Izba wyższa musi zająć stanowisko w jej sprawie w ciągu 30 dni.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.