Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ruszyły matury

Ponad 10 tysięcy uczniów z Podbeskidzia przystąpiło do matur, które rozpoczęły się w czwartek, 4 maja. W tym roku tak zwaną nową maturę obok absolwentów trzyletnich liceów ogólnokształcących i profilowanych po raz pierwszy zdają absolwenci czteroletnich techników.

Pierwszego dnia maturzyści zdawali obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego. W drugim dniu do pisemnego egzaminu przystąpili ci, którzy spośród języków obcych wybrali angielski. Natomiast ci, którzy wybrali inne języki, dopiero przystąpią do egzaminu. Oprócz tego obowiązkowo trzeba zdać także jeden z wybranych przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie lub wiedza o tańcu). Prace z tych trzech egzaminów oceniać będą członkowie okręgowych komisji egzaminacyjnych. Poza tym maturzyści muszą też zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, które oceniać będą ich nauczyciele. Matura potrwa do 31 maja.

Ostateczne wyniki matur znane będą dopiero 11 lipca. W tym dniu maturzyści otrzymają świadectwa. Niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.

Z kolei 9 i 10 maja rozpoczął się egzamin dojrzałości, czyli "tak zwana stara matura, który piszą głównie absolwenci szkół dla dorosłych. Ta sesja maturalna również potrwa do końca maja, a świadectwa wydane zostaną w pierwszej połowie czerwca. Stare matury będą się odbywać jeszcze przez najbliższych kilka lat. Prawo do ich zdawania mają osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową,
źródło: Kronika Beskidzka
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: