Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Świdra
Józef Świder polski kompozytor i pedagog muzyczny zmarł w 2014 roku. Dorobek kompozytorski Profesora obejmuje ponad 200 utworów chóralnych, trzy opery, wiele dzieł oratoryjno-kantatowych oraz liczne utwory instrumentalne. Świder był również autorem kilku przekładów i rozpraw teoretycznych. Za wybitne zasługi Profesor był wielokrotnie odznaczany. Pomysł by zorganizować międzynarodowy festiwal pojawił się parę lat temu. Jego pomysłodawcą jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”. Prof. Józef Świder miał być honorowym patronem i przewodniczącym jury, podkreślają organizatorzy. Niestety tak się jednak nie stało. Świder zmarł w 2014 roku. W hołdzie pamięci, festiwal nazwano imieniem Profesora.
Wielokrotnie rozmawialiśmy z profesorem Józefem Świdrem na temat festiwalu. Był on bardzo przychylny tej idei. Ciągle coś jednak stawało nam na drodze. Mimo wszystko dzięki ogromnej determinacji Izabelli Zieleckiej-Panek, która od lat prowadzi akademicki chór „Harmonia”, jest również wychowanką Pana prof. Świdra, udało się wreszcie zorganizować to wydarzenie. Bardzo się cieszę, że festiwal mimo skromnej promocji spotkał się z takim zainteresowaniem. Mamy wielu wspaniałych gości i znakomite chóry – przyznała w rozmowie z nami Małgorzata Mendel-Miśka, Wicedyrektor Instytutu Muzyki.
Inauguracja festiwalu miała miejsce dzisiaj (19.11) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Przybyłych gości przywitała Wicedyrektor Instytutu Muzyki zaś muzycznie chór „Harmonia” pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek. Oficjalnie festiwal otworzyły władze Wydziału Artystycznego. Głos w imieniu Burmistrza Miasta Ryszarda Macury zabrał Piotr Gruchel, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że w tym dość nietypowym, wielokulturowym, wielowyznaniowym mieście, w którym funkcjonuje wiele środowisk kulturotwórczych pojawia się nowa impreza. Osobiście bardzo się cieszę, że patronuje jej mój były szef prof. Józef Świder. My tę postać „czcimy” w Cieszynie już od jakiegoś czasu (…) – mówił Gruchel.
Po oficjalnej inauguracji organizatorzy zaprosili na Ogólnopolską Konferencję Naukową z udziałem gości zagranicznych nt. „Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury”. Jutro odbędą się warsztaty międzynarodowe i seminarium dla dyrygentów. Małgorzata Mendel-Miśka poleca również przesłuchania konkursowe w ramach Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. prof. Józefa Świdra, które zaplanowano w najbliższą sobotę (21.11). Warto przyjść na przesłuchania konkursowe. Pojawią się bowiem chóry, które będą walczyć o najwyższe trofea. Zaś koncert galowy z rozdaniem nagród będzie wielkim świętem muzycznym. Koncert Galowy odbędzie się w sobotę w Kościele Jezusowym. Szczegółowy program dostępny tutaj.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.