Wystawa Kalendarzy w Książnicy Cieszyńskiej
Kalendarz to metoda rachuby czasu przyjęta w danej społeczności lub kulturze. Dzieli ona czas na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Nazwa pochodzi od rzymskiego słowa Kalendy, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca, bądź według innych źródeł od łacińskiego "calendarium" czyli wykazu dłużników lub terminarza długów.
Na wystawie w Książnicy będzie można podziwiać m.in. zbiory najstarszych kalendarzy, sporządzanych jeszcze przez mnichów i kanoników, które do Polski trafiły z Zachodu i wprowadziły podział na tygodnie oraz wyznaczyły rocznice świąt chrześcijańskich. Wśród starych kalendarzy, zgromadzonych w Książnicy Cieszyńskiej znajdują się też te pochodzące z Austrii, Czech, Niemiec oraz Polski i Śląska.
Oprócz kalendarzy wydawanych w Austrii i Czechach bardzo liczną grupę stanowią wydawnictwa polskie, wśród których przeważają kalendarze prognostykarsko-astrologiczne i prognostykarsko-popularyzatorskie, a największą liczbę przechowywanych kalendarzy w książnicy, stanowią te z XVIII wieku.
W zbiorach biblioteki znaleźć można także m.in. najstarsze polskie kalendarze wydane na Śląsku Cieszyńskim, a także kalendarze pochodzące ze zbiorów Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dalsze, XIX- i XX-wieczne kalendarze prezentowane na wystawie podzielono ze względu na tematykę.
Autorami wystawy są Jolanta Sztuchlik i Wojciech Święs, wernisaż wystawy odbędzie się 20.11 o godzinie 14.00. Ekspozycja będzie czynna do 5 marca 2016 r . W ramach zainicjowanego przez nią cyklu imprez poświęconych kalendarzom obejrzeć będzie można również przygotowaną przez Zamek Cieszyn i tam prezentowaną wystawę na temat kalendarzy współczesnych (w dniach 13 grudnia 2015 – 24 stycznia 2016), a w Książnicy Cieszyńskiej – wziąć udział w spotkaniu promocyjnym regionalnych kalendarzy na rok 2016 z udziałem ich redaktorów (18 grudnia 2015, godz. 17.00) oraz wysłuchać prelekcji na temat najciekawszych wydawnictw kalendarzowych.
Portal OX.PL jest patronem medialnym wydarzenia.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.