Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rolnicy protestowali. Także w cieszyńskiem

Ogólnopolski protest rolników przeciwko uchwalonej przez Sejm ustawie o ochronie zwierząt dotarł także na Śląsk Cieszyński. Popularną "wiślankę" blokowały wczoraj (7.10) traktory.

Przypomnijmy, że tak zwana "Piątka dla Zwierząt" wprowadziła następujące zmiany:

  • Zakaz hodowli zwierząt na futra - za wyjątkiem królików, wprowadzając jednocześnie prawo do rekompensaty z budżetu państwa z powodu zaprzestania hodowli
  • Zaostrzenie przepisów dotyczących uboju rytualnego - możliwy jest tylko dla krajowych związków wyznaniowych. Tu również obowiązują rekompensaty dla przedsiębiorców z budżetu państwa z tytułu zatrzymania lub ograniczenia działalności
  • Zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych - w myśl przepisu cyrki nie będą mogły też sprowadzać zwierząt z zagranicy. Co więcej, nie będzie ich można trzymać na stałej uwięzi (także w gospodarstwach domowych)
  • Dodatki dla opiekunów - jego wysokość określi rząd, a wypłata by przysługiwała do momentu śmierci zwierzęcia
  • Samorządy będą miały obowiązek sprawować opiekę nad zwierzętami bezdomnymi, a w przypadków odebrania udomowionego czworonoga (z powodu np. znęcania się na nim) to jego dotychczasowy właściciel obciążony byłby kosztami interwencji służb mundurowych. 

Przeciwko projektowi ustawy, który został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość, głosował poprzedni Minister Rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski. Na nowego szefa resortu wybrany został Grzegorz Puda (pisaliśmy o tym tutaj) - poseł wybrany w naszym okręgu wyborczym. Jego kandydatura jednak nie podoba się niektórym środowiskom rolniczym, w tym organiztorom dzisiejszego strajku - fundacji Agrounia. W ubiegłym tygodniu na Twitterze lider projektu, Michał Kołodziejczak, zamieścił takie zdjęcia:

 

Wczoraj (7.10) z kolei zorganizowano kolejny protest, który polegał na blokowaniu dróg krajowych przez traktory i ciągniki. Akcja organizowana była na terenie całej Polski, ale też w naszym regionie. Pojazdy kierowały się Drogą Krajową nr 81 w kierunku Drogomyśla i Pawłowic. - Protestowaliśmy też tydzień temu w Warszawie, w stolicy będziemy też w przyszłym tygodniu - mówi nam jeden z uczestników dzisiejszej akcji.

Nasz rozmówca, który prowadzi zakład hodowli drobiu podkreśla, że w szczególny sposób dotkną go zmiany dotyczące zasad uboju rytualnego. - Ci którzy eksportowali swoje produkty na przykład do krajów muzułmańskich, będą sprzedawać je na nasz rynek. To sprawi, że ceny spadną poniżej kosztów produkcji - zaznacza. 

Jest przeciwny też zakazowi hodowli zwierząt futerkowych. - W hodowli zawsze jakaś część kurczaków padnie. Tę część produkcji zawsze od nas odbierają hodowcy właśnie lisów czy norek. Jeśli przestaną, to gdzieś będziemy musieli ten drób utylizować - obecnie koszt odbioru tony to około 800 zł. Wprowadzenie zmian w prawie może je znacząco podnieść.

Równie krytycznie na temat zmian wyraża się inna nasza rozmówczyni, która prowadzi wylęgarnię drobiu. - Uważamy, że ta ustawa nie powinna wejść w życie. Mieszanie zmian w prawie odnośnie psów na łańcuchu z poważną produkcją drobiarską... nie wiem, skąd się taki pomysł wziął - przyznaje.

Zwraca również uwagę na fakt, że podjęcie ustawy i mocne ograniczenie uboju rytualnego już wprowadza negatywne skutki dla rolników. -  Jak to ktoś ładnie powiedział: rząd polski wprowadza embargo na własne produkty chcąc zakać eksportu takiego mięsa. Rynek halal jest jedynym rozwojowym, gdzie możemy pozyskiwać nowych klientów. Mamy w Polsce bardzo dużą produkcję mięsa drobiowego, jesteśmy dopingowani do tego, aby się rozwijać i jak najwięcej eksportować. Obecnie jednak cena sprzedaży utuczonego brojlera jest niższa, niż koszty produkcji. Zagraniczni kontrahenci wiedzą, co się w Polsce dzieje, szukają alternatywnych rynków, aby nie zostać bez surowca, a my teraz mamy problem, co zrobić z tym mięsem - twierdzi. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-08 14:14:58
choltam07: Zapchlone wieśniaki wy zawsze macie problem. Kto wam zasponsorował te traktory? Dopłaty do wszystkiego nawet na pustą łąkę, chwyćcie się uczciwego zarabiania pieniędzy, płaćcie ZUS i podatki i nie uprzykrzajcie życia zwykłym uczciwym ludzią swoimi bezprawnymi protestami.
2020-10-08 14:29:57
jahu: Pod sejm i senat jedzcie koniami z gnojowica protestowac a nie robic taki cyrk na drodze szybkiego ruchu
2020-10-08 14:59:49
Jarek.K: Najpierw "óne dają" a teraz protesty? Na kolana i rzekać do wyimaginowanej Maryjski księżobojne ciemniaki.
2020-10-08 15:18:24
censor: krzy-sio+Jarek.K Emanujesz nienawiścią względem kolejnej grupy zawodowej, powielasz krzywdzące stereotypy i próbujesz podsycać kolejne nienawistne wypowiedzi. Wstydź się!
2020-10-08 15:25:58
donekT: W Polsce dofinansowanie ze strony wspólnoty docelowo służy ograniczaniu rodzimej wytwórczości (zwłaszcza ze strony mniejszych gospodarstw) pod produkty rolne pochodzące z innych krajów UE i tworzenie miejsca na rynku pod sprzęt rolny wyprodukowany poza granicami Polski. Rolnictwo UE jest sektorem gospodarki, gdzie najbardziej pod rzekomo wspólną polityką można dostrzec partykularne interesy poszczególnych liderów spośród krajów UE.
2020-10-08 15:30:07
donekT: To prawda, że wiele tych traktorów dotowała UE, także z pieniędzy polskiego podatnika, w sporej części ten sprzęt został wyprodukowany przez obcy przemysł. Powinniśmy się zastanowić, czy ostatecznie dotacja dotyczyła polskiego rolnika, czy raczej zachodniego przemysłowca?
2020-10-08 16:57:03
czesiohill: donek: serio, ta szklanka jest wypełniona do połowy
2020-10-08 16:58:14
krzysztof.mm: Jarek K. - co racja to racja, jednak za taczkę g n o j u dla Macierewicza chłopaki mają u mnie dużego plusa ㋡ ✚ ㋡
2020-10-08 18:12:08
politykier: krzy-sio+ Pamiętasz, jak jeszcze stosunkowo niedawno na taczkach chcieli Cię wywozić twoi właśni koledzy, kiedy ich sprzedałeś obcemu kapitałowi??? Zdaje się, że faktycznie byłeś już w położeniu poniektórych rządzących, choć na nieco mniejszą skalę...
2020-10-08 18:15:12
politykier: Zastanawiające jest, ile w krzy-sio+ pozostało "socjalisty", domniemanego reprezentanta proletariatu robotniczego, a jak dalece stał się sługusem zachodniej korpokracji...
2020-10-08 18:17:07
politykier: A może od początku krzy-sio+ był tylko pospolitym karierowiczem, łasym na profity...
2020-10-08 19:34:18
: to jest donusiu twój rodowód i twoje CV, czarno na białym - esbeckie maniery szkalowania i opluwania masz bez wątpienia po tatusiu, frustracja nieudacznika tylko je potęguje: inwentarz.ipn.gov.pl/advancedSearch?q=roman+stoszek&page=1 +++ Nazwisko i imiona: Stoszek Artur Roman - Adres: Wiślica - Numer okręgu: 3 Liczba głosów oddanych na kandydata: 11 Procent ważnych głosów w skali okręgu: 0.32% - Mandat: Nie +++ wybory2010.pkw.gov.pl/owk/pl/240310/2c9682842bc8c750012bc973905311db.html?kandydat=2c9682842bc8c750012bc9871ff21493
2020-10-08 20:57:56
censor: Uczucie NIENAWIŚCI ma charakter destrukcyjny, związane jest z gniewem, jest to przeciwieństwo MIŁOŚCI, która buduje i tworzy wspólnotę. Nienawiść okazywana innemu człowiekowi stanowi wielkie zło! Tym bardziej, jeżeli nienawistnicy wobec bliźniego używają określeń dehumanizujących. W Liście do Galatów nienawiść/hejt wymienione są obok nieczystości, wyuzdania, uprawiania bałwochwalstwa, czarów, sporów, zawiści, wzburzenia niewłaściwą pogonią za zaszczytami, niezgodą, rozłamami i zazdrością. Zgodnie z przesłaniem Biblii hejter staje się niezdolny do kochania innych i samego siebie. Niektórzy próbują nienawiścią żyć, także nieźle żyć z nienawiści i dodatkowo wzbudzać w sobie fałszywe poczucie, że są w swoim mniemaniu ważnymi uczestnikami życia publicznego.
2020-10-09 15:44:10
: donuś, a jakie to UCZUCIE dowiedzieć się, że tatuś był esbeckim KAPUSIEM? na ile cię znamy to chyba DUMA cię rozpierała w tym momencie?
2020-10-09 16:13:22
censor: Z hejtem niewątpliwie związane jest stosowanie tak nazywanej „mowy nienawiści”, dotyczy publicznych deklaracji, których celem jest wzbudzanie nienawiści i gwałtownych reakcji. Mowa nienawiści obejmuje pięć kategorii: 2) JĘZYK SZYFRÓW, wyrażający się w używaniu wstydliwych odniesień historycznych np. esbecy, potomkowie szmalcowników, przestępców;
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: