Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rodzinny Dom w Ustroniu

Ustroń, 1 sierpnia. W Ustroniu rozpoczyna działalność Rodzinny Dom Czasowego Pobytu dla dzieci. Placówka, którą można również określić pogotowiem opiekuńczym, obejmie opieką 10 dzieci. Prowadzi ją Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Zadaniem tego domu będzie zapewnienie opieki całkowitej dzieciom opuszczonym
i osieroconym o nieuregulowanej sytuacji prawnej.

Chcielibyśmy, aby atmosfera w tym domu była jak najbardziej rodzinna. Nazwaliśmy naszą placówkę „Sindbad” -
mówi Rafał Klepacz, dyrektor - Nasi podopieczni są jakby w podróży, w rejsie życia, w którym jednym portem jest dom rodzinny, a drugim ich docelowe miejsce na ziemi – może rodzina biologiczna, może rodzina adopcyjna, zastępcza lub inna forma opieki. My – niczym bajkowy Sindbad – będziemy pomagali małemu człowiekowi pokonać tę podróż bezboleśnie i bezpiecznie.

Czasem zdarza się, że sytuacja w domu rodzinnym dziecka jest tak zła, że trzeba je stamtąd natychmiast zabrać. Podczas rocznego pobytu w „Sindbadzie”, w rodzinnej atmosferze, dzieci będą czekały na docelowe miejsce zamieszkania. W tym czasie pracownicy socjalni będą pracowali z ich rodzinami, gdyż najlepszym rozwiązaniem dla dzieci jest powrót do rodziny naturalnej. Jeżeli jednak sąd orzeknie inaczej, Stowarzyszenie będzie szukało dla nich rodziny adopcyjnej lub innej rodzinnej formy opieki: rodziny zastępczej czy też postara się je umieścić w Wiosce Dziecięcej SOS lub w innej placówce opiekuńczo - wychowawczej typu rodzinnego.

Dom przy ul. Bernadka 38, w którym mieści się placówka, należał do prywatnego właściciela, p. Krystiana Mężyka, który przekazał dom miastu Ustroń zaznaczając, że ma on być spożytkowany na cel charytatywny.

- Któregoś dnia wpadła mi w ręce ulotka Wiosek Dziecięcych SOS, o działalności tej organizacji na rzecz dzieci. Najbardziej zainteresowała mnie informacja o rodzinnym pogotowiu opiekuńczym „Puchatek” –
mówi Burmistrz Ustronia, Ireneusz Szarzec. - W Ustroniu brakowało nam podobnego miejsca. Zarówno polskie jak i międzynarodowe doświadczenie Wiosek Dziecięcych SOS gwarantowało najwyższą jakość opieki nad dziećmi. Podpisaliśmy ze Stowarzyszeniem umowę na dwa lata, do 2007 roku.

Do placówki przyjmowane będą dzieci starsze niż dziesięcioletnie, głównie z powiatu cieszyńskiego, na podstawie orzeczenia sądu i skierowania cieszyńskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Pierwszeństwo przyjęcia będą miały liczne rodzeństwa, zgodnie z jedną głównych zasad Wiosek Dziecięcych SOS, mówiącej o tym, ze naturalne rodzeństwa powinny wychowywać się razem. Oprócz Dyrektora, opiekę nad dziećmi sprawować będą pedagodzy i psycholog. Na wyposażenie pokoi dziecięcych otrzymaliśmy darowiznę w wysokości 30 tysiecy złotych od Telewizji Polskiej SA, w ramach akcji “Reklama - dzieciom”.

O Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce
28 tysięcy dzieci w Polsce to dzieci osierocone i opuszczone. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce otacza je opieką, tworząc rodziny zastępcze dla potrzebujących dzieci oraz pomagając im w kształtowaniu przyszłości. W Polsce istnieją trzy Wioski SOS: w Biłgoraju, Kraśniku i Siedlcach. W sierpniu pierwsze rodziny wprowadzą się do czwartej Wioski Dziecięcej SOS w Karlinie koło Koszalina. Dodatkowo Stowarzyszenie prowadzi w Polsce placówkę typu interwencyjnego „Puchatek” w Biłgoraju. Obecnie pod opieką Stowarzyszenia pozostaje 400 dzieci i młodzieży.

Informacje na temat działalności Stowarzyszenia także na stronie www.sos-wd.org ________________________________________________________________
Dodatkowych informacje o Stowarzyszeniu udziela:
Elżbieta Flasińska
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Al. J. Szucha 2/4 m. 25, 00-582 Warszawa
elzbieta.flasinska@sos-wd.org
tel. 022 622 16 72; 0 692 46 89 23
źródło: Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: