Rodzinne „cesarskie cięcie"

Obecność bliskiej osoby na sali operacyjnej daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa oraz emocjonalne wsparcie, redukując stres związany z porodem. Dla ojca to niepowtarzalna szansa na uczestniczenie w narodzinach dziecka, budowanie więzi z partnerką i noworodkiem już od pierwszych sekund jego życia. Usłyszenie pierwszego płaczu dziecka i możliwość towarzyszenia mu w tych przełomowych chwilach to doświadczenie, które na zawsze pozostaje w pamięci.
Jak podkreśla dr n. o zdr. Olga Kozyra, Położna Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Śląskiego, obecność osoby bliskiej podczas cesarskiego cięcia ma nie tylko wymiar emocjonalny, ale również wpływa na fizjologię pacjentki. Może przyczyniać się do obniżenia poziomu stresu, stabilizacji ciśnienia krwi oraz zmniejszenia wydzielania kortyzolu, znanego jako hormon stresu. Bliskość partnera może również sprzyjać wydzielaniu oksytocyny, hormonu szczęścia, który wspiera budowanie więzi z noworodkiem i pozytywnie wpływa na procesy laktacyjne.
Aby uczestniczyć w porodzie rodzinnym przez cesarskie cięcie, osoba towarzysząca musi przejść krótkie przeszkolenie organizowane przez personel Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Pary zainteresowane tą możliwością powinny skontaktować się z Położną Oddziałową, która udzieli wszystkich niezbędnych informacji dotyczących procedury.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
