Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

83 lata temu, w dniu 15 września 1939 r. niemieccy okupanci spalili ustrońską Synagogę. Po raz dziewiąty z rzędu w rocznicę tego tragicznego wydarzenia, w miejscu, gdzie kiedyś stała świątynia, odbyła się uroczystość upamiętniająca lokalną społeczność żydowską.

Ofiarami Holocaustu padło 77 ustrońskich Żydów, co stanowiło około 75% ówczesnej populacji żydowskiej miasta. Ostatni przedstawiciel przedwojennej ustrońskiej społeczności żydowskiej Otto Windholz, zmarł w listopadzie 2015 r. w Australii.

Uroczystość rozpoczęła się dźwiękiem szofaru – żydowskiego rogu ceremonialnego, wydarzeniu towarzyszyła też oprawa artystyczna z utworami muzyki żydowskiej. Utwory muzyczne wykonali: Oliwia Smyk – skrzypce, Daniel Cieślar – saksofon, Szymon Śliwka - gitara.

Podczas uroczystości głos zabrali: Christian Jaworski - Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego,  Mirosław Suchoń – Poseł na Sejm RP, Przemysław Korcz – Burmistrz Miasta Ustroń, Dorota Wiewióra - Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. W trakcie Apelu Pamięci odczytano nazwiska 77 mieszkańców Ustronia, ofiar Holokaustu. Modlitwy ekumeniczne przy pomniku poprowadzili: Sławomir Pastuszka z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, ks. Dariusz Lerch - Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu, ks. Rafał Dendys z Parafii Rzymskokatolickiej pw św. Klemensa w Ustroniu, Wiesław Kulawiec – Pastor Zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Zebrzydowicach, Jacek Sobieralski – Pastor Chrześcijańskiej Wspólnoty Życie i Misja w Ustroniu. Na koniec zaproszone delegacje zapaliły znicze i złożyły kwiaty pod pomnikiem.

- Niedawno wspominaliśmy w całym kraju 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wojny, która przyniosła Polsce, Europie i całemu światu śmierć, gwałty i zniszczenie. Jeszcze przed rokiem o tej samej porze byliśmy przekonani, że wojna w Europie to po prostu przeszłość, to tylko tragiczne wspomnienia pewnego rozdziału w historii. Nikt na naszym kontynencie nie spodziewał się wojny konwencjonalnej w pełnej skali. Wojny, w której jedno państwo napada na drugie, próbując zająć zbrojnie jego terytorium. Nikt nie spodziewał się rzezi, masowych mordów i okrucieństw. Obecnie wiemy, że wojna u granic Polski, tutaj w sercu Europy jest zagrożeniem wciąż żywym. Zbrodnie wojenne, zmasakrowane ciała niewinnych ofiar rozrzucone na ulicy, zgwałcone kobiety i dzieci oraz wypalone miasta to już nie są tylko wspomnienia z lat 1939-1945. To smutna rzeczywistość tuż za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie. - powiedział w czasie swojego przemówienia Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski.

- Ustrońskiej Synagogi już nie ma, tak samo jak nie ma już dawnej ustrońskiej społeczności żydowskiej, ale dopóki my o niej pamiętamy, to oni – żydowscy mieszkańcy naszego miasta wciąż żyją w naszej świadomości. Dzisiaj stoi tutaj niemy pomnik, a w naszej Ojczyźnie panuje pokój, lecz to od nas wszystkich zależy czy dopuścimy, aby historia kiedykolwiek zatoczyła koło. To od nas zależy, czy w naszym państwie znajdzie się miejsce dla wszystkich obywateli a także dla obcych bez względu na dzielące nas różnice. Musimy pamiętać do czego prowadzi pogarda wobec drugiego człowieka, nienawiść, a nade wszystko bierność wobec zła! Nie bądźmy więc bierni ale pamiętajmy i wyciągajmy wnioski z historii. Nie pozostawajmy nigdy obojętni wobec krzywdy niewinnych, nieszczęścia i zła. - dodał Jaworski.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Śląska Cieszyńskiego, którego celem statutowym jest m. in.: działalność na rzecz dialogu międzykulturowego, przywracanie pamięci o ofiarach Holocaustu oraz dawnej społeczności żydowskiej zamieszkującej Śląsk Cieszyński, czy też działalność na rzecz edukacji, w szczególności w zakresie promowania dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-17 20:43:16
Oko: Dziś przypada o wiele ważniejsza rocznica, tylko cicho sza, miejscowa ubecja nie śpi.
2022-09-18 07:35:34
Ruben: Wieczna pamięć!
2022-09-18 08:19:08
Artur_z_bažin: 17 września zostanie zapamiętany jako dzień pozorowanego otwarcia najdroższej w UE mizernej atrakcji turystycznej - rowu przez Mierzeję Wiślaną; klasyka gospodarowania publicznymi pieniędzmi przez nieudaczników z PiS: 2 miliardy w błoto, planowany zwrot z inwestycji po tysiącu lat
2022-09-18 08:38:36
oxjas1: Nie ma wegla ale jest przekop mierzei do nikad, no bo do portu nie. W jaki sposob przekop Mierzei Wislanej wplywa na bezpieczenstwo kraju jak twierdzi PiS ? Serio pytam, o jakas analize, informacje. Bo jedno juz wiemy, ze wedlug ekspertow od zeglugi i ekonomii ta inwestycja zwroci sie za 1000 lat.
2022-09-18 09:25:42
oxjas1: Pierwsza wzmianka o Zydach w Ustroniu pochodzi z 1724 roku. Dotyczyla karczmarza Jakuba Izraela. Jak czytamy - „W 1905 roku na parceli zakupionej od wójta Pawła Lipowczana i położonej na Gojach założono cmentarz żydowski. Miejsce to zostało zdewastowane podczas budowy drogi szybkiego ruchu z Wisły do Katowic w latach 70. Ocalała część została w 1994 roku włączona do cmentarza komunalnego jako kwatera żydowska“. Uroczystosc o tak podnioslym charakterze, tragedia wielu ludzi a tak malo osob bioracych udzial ?
2022-09-18 09:42:11
pawel21_13: Cała peowska żydokomuna w jednym koszyku. Do Syjamu!
2022-09-18 09:48:28
oxjas1: Pawelku, czy krzyze na ktorych wisi Zyd Jezus, obrazy z Zydowka Maryja tez nalezy wyslac do Syjamu ??
2022-09-18 12:41:41
Artur_z_bažin: pawelek a co to jest syjam?
2022-09-18 13:06:42
sierżant_Niemyty_Wycior: będą tym rowem transportować chrust z Brazylii
2022-09-18 20:56:17
pawel21_13: Do Syjamu kurwa...DO SYJAMU!
2022-09-19 16:06:08
nobody66: Pawełku, dlaczego uparłeś się na Syjam? Czym Ci zaszkodziła Tajlandia, bo Syjam to dawna nazwa Tajlandii. Chyba nie o to Ci chodziło. No cóż, niewykształceni wyborcy obecnej władzy, za wyjątkiem inwektyw pustka w głowie.
2022-09-20 10:46:23
pawel21_13: nobody66: Idź do taty.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: