Robią krzywdę swoim dzieciom
Wszystkim matkom będącym w ciąży pijącym nawet w minimum alkohol kampania prowadzona na tę okoliczność ma na celu uświadomienie zagrożenia życia zarówno matki jak i dziecka.
Według statystyk dostępnych w sieci w Polsce na 300 000 urodzeń, aż 1000 dzieci ma FAS. Obecnie na świat przychodzi 10 razy więcej noworodków ze zdiagnozowanym alkoholowym zespołem płodowym niż z zespołem Downa.
Z ideą ustanowienia Światowego Dnia Alkoholowego Zespołu Płodowego wystąpiło kilkanaście lat temu troje rodziców: Bonnie Buxton wraz z mężem Brianem Philcox z Toronto (Kanada) i Teresa Kellerman z Tucson (USA). Ich adoptowane dzieci cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. Idea ta szybko uzyskała społeczne poparcie, głównie ze strony rodziców adopcyjnych i zastępczych – sfrustrowanych brakiem świadomości dotyczącej Alkoholowego Zespołu Płodowego wśród opinii publicznej.
Oznaki i objawy alkoholowego zespołu płodowego mogą obejmować dowolną mieszankę wad fizycznych, niepełnosprawności intelektualnej lub poznawczej oraz problemów z funkcjonowaniem i radzeniem sobie w życiu codziennym. Wady fizyczne obejmują w przypadku tej choroby m.in.: charakterystyczne rysy twarzy: małe oczy, wyjątkowa cienka górna warga, krótki zadarty nos i gładka powierzchnia skóry między nosem a górną wargą, deformacje stawów, kończyn i palców, powolny wzrost zarówno przed, jak i po urodzeniu, problemy ze wzrokiem lub słuchem, mały obwód głowy i rozmiar mózgu oraz wady serca, problemy z nerkami i kośćmi.
Jak podają eksperci w wyniku uszkodzenia mózgu i ośrodkowego układu nerwowego dzieci z zespołem FAS cierpią na niepełnosprawność intelektualną, zaburzenia uczenia się i opóźniony rozwój. Ponadto wśród nich można zauważyć problemy z zapamiętywaniem, kłopoty z uwagą i przetwarzaniem informacji, niskie umiejętności oceniania rzeczywistości, zmienność nastrojów oraz nadpobudliwość.
W obecnej chwili nie ma lekarstwa ani specjalnego leczenia FAS. Wady fizyczne i niedobory psychiczne zwykle utrzymują się przez całe życie. Jednak odpowiednio wczesna interwencja może pomóc zmniejszyć niektóre skutki i zapobiec wtórnym niepełnosprawnościom. Najważniejsze jest jednak wczesne rozpoznanie problemu głównie u noworodka, który jest narażony właśnie na taką chorobę.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.