Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Radni o Żłobku Dziennym w Skoczowie

Już w tej chwili wiemy, że nie przyjmiemy do żłobka 17 dzieci - poinformowała na wczorajszej (19.05) sesji Rady Miejskiej Skoczowa dyrektorka Dziennego Żłobka w Skoczowie Monika Adamik-Nawrocka. Szefowa skoczowskiego żłobka wspomniała również o ważnych zmianach, jakie zaszły w zeszłym roku w placówce.

Na wczorajszej (19.05) sesji Rady Miejskiej Skoczowa w porządku obrad znalazło się sprawozdanie z działalności Dziennego Żłobka w Skoczowie za rok 2014. Informacje te przedstawiła dyrektor Żłobka Monika Adamik-Nawrocka, która głównie zwróciła uwagę radnych na dwie istotne zmiany, jakie zaszły w zeszłym roku. Pierwsza związana z odpłatnością. - Do 2011 roku w żłobku istniała opłata stała. Polegało to na tym, że rodzic bez względu na to, ile dziecko spędza czasu w żłobku, płacił tę samą kwotę, było to 200 zł. Opłata za żłobek to tak naprawdę dwie opłaty, za pobyt i za wyżywienie. Opłata za wyżywienie była zwracana jeżeli dziecka nie było w żłobku, natomiast opłata stała nie była zwracana. Jeden z rodziców zaskarżył tą uchwałę do Województwa Śląskiego i byliśmy zmuszeni zmienić odpłatność. Wcześniej opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosiła 1,60 zł za każdą rozpoczętą godzinę pobytu w placówce. Z naszych wyliczeń wynikało, że tyle nas to kosztuje. (…) Rodzice zwrócili się do ówczesnej rady aby kwotę tę zmniejszyć. I tak od lutego zeszłego roku odpłatność ta wynosi 1,30 zł. Dodatkowo została wprowadzona ulga na drugie dziecko. Czyli jeżeli dziecko ma rodzeństwo w żłobku to ta odpłatność za pobyt jest o połowę niższa – tłumaczyła Monika Adamik-Nawrocka.

Druga zmiana, o której mówiła dyrektorka placówki to zmiana zasad zapisów dziecka do żłobka. Od 15 kwietnia rodzice pobierają kartę zgłoszeniową, którą wypełniają. Rodzice składają kartę w terminie od 30 kwietnia do 15 maja. Później my, mamy dwa tygodnie na to żeby weryfikować zgłoszenia i wyłaniać te dzieci, które mają pierwszeństwo. Są to dzieci: posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, dzieci których jeden z rodziców bądź oboje posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, dziecko rodziców którzy pracują/uczą się, dzieci z rodzin zastępczych, dziecko rodzica samotnie wychowującego, bądź maluchy z rodzin wielodzietnych (trzecie czy kolejne dziecko). Te dzieci mają pierwszeństwo, natomiast cała reszta przyjmowana jest w miarę możliwości wolnych miejsc. Maluchy, które kontynuują pobyt w żłobku nie biorą udziału w rekrutacji tylko automatycznie przechodzą do grup wyżej – mówiła Adamik-Nawrocka.

W sprawozdaniu czytamy, iż liczba dzieci ogółem przebywających w żłobku w 2014 roku to 74 maluchy. W Żłobku Dziennym mogą przebywać małe dzieci od 20 tygodnia życia do 3 lat, których rodzice lub opiekunowie pracują, bądź uczą się. Jak zaznaczono w sprawozdaniu w wyjątkowych przypadkach mogą to być dzieci do 4 lat.

Temat Żłobka ożywił dyskusję wśród radnych. Radna Michalina Gociek-Salamon pytała między innymi o to, jak wygląda sytuacja na chwilę obecną jeżeli chodzi o liczbę chętnych. - Czy jakieś dziecko nie zostanie przyjęte? – pytała. Dyrektorka przyznała, iż w zeszłym roku wszystkie maluchy zostały przyjęte. Jak zaznaczyła w tym już tak nie będzie. - W tej chwili mamy około 17 dzieci na liście rezerwowej. Są to głównie dzieci półtoraroczne. Około 2 czerwca będziemy o tym informować rodziców. Ponieważ weryfikacja kart odbywała się na bieżąco my już w tej chwili wiemy, że tych 17 maluchów nie zostanie przyjętych – podkreślała.

Pytano również o to, czy zmiany w naborze są lepsze zarówno dla rodziców, jak i placówki oraz o zainteresowanie rodziców wydłużonym czasem pracy żłobka do godziny 18.00. Na razie mamy za sobą tylko dwa nabory. Patrząc na karty zgłoszeń kierujemy się nie tylko kryterium pierwszeństwa ale również kolejnością zgłoszeń. Kiedyś było tak, że wyznaczano dzień zgłaszania dzieci i rodzice ustawiali się w kolejkach by zapisać swoje pociechy. Dziś wygląda to zdecydowanie lepiej. Choć już zaobserwowaliśmy, że 30 kwietnia, czyli dzień od kiedy można składać karty zgłoszeń, wpływa ich najwięcej w kolejnych dniach są to już karty pojedyncze – mówiła dyrektorka. Adamik-Nawrocka zaznaczyła, iż póki co nie ma większego zainteresowania by wydłużać pracę żłobka. Jak na razie mamy około 4 dzieci, które zostają do godziny 16.00. W tej chwili chęć wydłużenia zgłaszał tylko jeden rodzic. Warto jednak podkreślić, iż ustawa przewiduje, że dziecko w żłobku nie powinno być dłużej niż 10 godzin. Nasz żłobek jest czynny od godziny 5.30 do 16.00 – podkreślała dyrektorka. Do tematów poruszonych na ostatniej sesji Rady Miejskiej Skoczowa jeszcze wrócimy.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-20 21:36:15
Międzol: Mnie dwa lata temu kopnął ten zaszczyt, stać w kolejce od ..... 4 rano i byłem .... 14 chętnym do najmłodszej grupy, a ogólnie 32. Byliśmy 7 na liście rezerwowej i w takiej sytuacji zgłosiliśmy się do żłobka :U KAROLCI\". Dostaliśmy się choć tam też nie jest łatwo się dostać. Nasze dziecko poszło do żłobka od 1 września, w ten sam dzień zadzwoniono nam ze żłobka państwowego czy nasze dziecko będzie uczęszczać do nich, bo się zwolniło miejsce (ile ludzi musiało zrezygnować, że 7 osoba z listy rezerwowej się dostała!?). Skorzystaliśmy ze żłobka U KAROLCI i jesteśmy zadowoleni, jest trochę drożej, ale bez porównania.
2015-05-20 22:57:50
biedronka1987: Jeśli nie wiesz jak wygląda sytuacja w żłobku to lepiej się nie wypowiadaj...bo pani Dyrektor i cała załoga to rewelacyjni ludzie z ogromnym doświadczeniem i świetnym podejściem do dzieci !!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: