Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Radni czyścili piszczałki

Remont zabytkowych organów Kościoła Jezusowego w Cieszynie jest już na finiszu. III etap prac ma zakończyć się pod koniec lipca br. Aby organy mogły wreszcie rozbrzmieć trzeba wykonać jeszcze trochę prac m.in. związanych z czyszczeniem piszczałek. W akcję zaangażowali się w zeszłym tygodniu radni z Klubu CRS.

III, ostatni etap remontu organów Kościoła Jezusowego w Cieszynie rozpoczął się w marcu br. Planowo ma zakończyć się pod koniec lipca br. Ponieważ pracy trochę jeszcze zostało, a czasu jest niewiele pojawił się pomysł by w akcję związaną z czyszczeniem piszczałek włączyć również osoby z zewnątrz. „Potrzebna Twoja pomoc” – taka informacja ukazała się m.in. na stronie ratujemy organy.pl

Okazało się, że w organach jest bardzo dużo różnych wad konstrukcyjnych, które ujawniły się dopiero w trakcie prac. Dlatego też zakres robót się powiększył, a tym samym czas pracy wydłużył się. Dlatego chętnie korzystamy z pomocy aby ukończyć prace w terminie – mówi Organmistrz z Zabrza Olgierd Nowakowski.

Jest co robić, bo do czyszczenia jest ponad 2 tys. piszczałek. Ta liczba robi wrażenie, a na chwilę obecną, jak podkreśla Organmistrz wyczyszczonych jest niewiele. Na czym więc dokładnie polega to czyszczenie? Piszczałkę należy oczyścić z kurzu. Do czyszczenia wewnątrz są specjalne wyciorki. Należy dokładnie wyszczotkować te punkty gdzie powietrze wchodzi do korpusu piszczałki. To jest bardzo ważne miejsce. Na koniec trzeba piszczałkę przetrzeć wilgotną ściereczką z tych najdrobniejszych pyłków – tłumaczy Nowakowski.

W akcję zaangażowało się kilka grup m.in. młodzież. W zeszłym tygodniu piszczałki czyścili radni z Klubu Cieszyński Ruch Społeczny (CRS). Stwierdziliśmy, że zaangażujemy się do sprzątania i zachęcimy innych. Piszczałek do czyszczenia jest tyle, że starczy nie tylko dla Rady Miejskiej ale i połowy miasta – przyznał Przewodniczący Klubu CRS Bartosz Tyrna.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-30 22:24:41
Mach: Radni klubu CRS pobrzmiewają przy każdej okazji.Szkoda ,że wydają tyle fałszywych dźwięków. Może od piszczałek odkurzonych czegoś się nauczą jak unikać nieczystej gry.
2016-05-30 23:02:26
TomLem: Piękna sesja. Musiał się fotograf bardzo napracować by uchwycić zaangażowanie starszych i dzieci. Koordynacja też niczego sobie, chyba przez tego Pana w czarnym. To nowy pastor czy niedoszły burmistrz? Myślałem już, że to nowa fundacja \""Potrzebna Twoja pomoc\"
2016-05-31 10:00:23
krzysztof.mm: Skoro radni czyszczą piszczałki, to może radne powinny wyszorować miechy?...
2016-05-31 10:10:57
Przepierón: To czyszczenie może się nie udać, nie ma takiej rzeczy co by radni nie spartolili.
2016-05-31 12:58:24
janusz s: Kancierta nie budiet radni piszczałki wypucowali !
2016-06-01 18:54:03
miglanc_7: Ale PR, ciekawe czy mają uprawnienia do tego typu roboty :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: