Przygotuj pisanki bez wychodzenia do sklepu po barwnik
Od wielu lat, tradycją Wielkanocną są kolorowe pisanki, zwykle przygotowane przez dzieci i młodzież. Tradycja ta jest praktykowana również na Śląsku Cieszyńskim - Dzieci i młodzież małowały jajka, którymi obstawiano wielkanocnego baranka ozdobionego czerwoną kokardką i chorągiewką Zmartwychwstałego Chrystusa. Pisanki można przygotować w domu, używając naturalnych barwników – wyjaśnił Czesław Stuchlik, miłośnik historii i lokalnego folkloru z Pogwizdowa. W rozmowie z portalem ox.pl Pan Czesław zdecydował się na przekazanie nam krótkiego poradnika, w jaki sposób domowymi metodami uzyskać odpowiednie kolory:
NIEBIESKI – poszatkowaną czerwoną kapustę zalewamy ½ l. wody z dodatkiem 5 łyżek octu, pozostawiamy na noc, aby uwolnił się barwnik, a następnie w tym roztworze gotujemy jajka.
ŻÓŁTY – jajka gotujemy na twardo. Do litra wrzącej wody wsypujemy paczkę kurkumy i dodajemy 5 łyżek octu. Ugotowane jajka wkładamy do roztworu na 2 godziny, a dla uzyskania intensywniejszego koloru dłużej.
RÓŻOWY – gotujemy jajka na twardo. Utarte na tarce buraki czerwone gotujemy w 1 l. wody z dodatkiem 5 łyżek octu, następnie wkładamy tam jajka i czekamy na uzyskanie pożądanego koloru.
BRĄZOWY – łupiny cebuli gotujemy około 20 minut. Na 10 minut przed zakończeniem gotowania wkładamy do wrzątku surowe jajka; im wiecej łupin, tym intensywniejszy kolor.
CZERWONY - uzyskujemy z łupin czerwonej cebuli, które gotujemy 10 minut, wkładamy jajka i gotujemy przez dalsze 10 minut.
ZIELONY - szpinak lub pokrzywę ugotować i do gorącego barwnika włóżyć ugotowane jajka, lub gotować je razem z barwnikiem
Tak więcwiększość kolorów można uzyskać domowymi sposobami, z produktów, które znajdziemy w swojej spiżarni. Część wymaga pozostawienia jajek w zalewie przez całą noc, w związku z czym, aby zdążyć na sobotę – bierzmy się do roboty.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
