Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przycinajcie zieleń! Apelują w Istebnej

Urzędnicy z Istebnej apelują do mieszkańców, żeby dbali o przydrożną zieleń. To nie napływ ogrodniczego zewu w magistracie, ale kwestia poważna – chodzi o bezpieczeństwo.

Miejsc i terenów zielonych w Gminie Istebna nie brakuje. Na wielkość przydomowych ogródków i działek też zapewne mało kto narzeka, jeśli już, to raczej na to, że trzeba je ciągle kosić i przycinać. O ile zaniedbamy działkę koło domu i nie przeszkadzamy w tym nikomu – nie ma sprawy, ale te zielone części naszego buszu, które wystają ponad płot czy ogrodzenie, rysują karoserię przejeżdżających aut, ograniczają widoczność czy też mogą być niebezpieczne – mogą przysporzyć nam wielu problemów. Urzędnicy z Istebnej postanowili przypomnieć mieszkańcom tej górskiej miejscowości o pewnych obowiązkach:

- Przypominamy, iż zgodnie z kodeksem cywilnym mieszkańcy winni utrzymywać zieleń przydomową w taki sposób, żeby drzewa i krzewy nie wyrządzały szkód osobom trzecim i ich mieniu – napominają urzędnicy.

- Pamiętajmy, że utrzymywanie zieleni przydrożnej jest nie tylko obowiązkiem zarządcy drogi, ale również należy do obowiązku właściciela nieruchomości prywatnej, zwłaszcza w sytuacji, gdy drzewa i krzewy rosną na nieruchomościach prywatnych, a ich gałęzie zwisają nad chodnikiem i jezdnią utrudniając uczestnikom ruchu drogowego korzystanie z dróg – zauważają pracownicy istebniańskiego magistratu.

Jak dbać o zieleń, żeby nie przeszkadzała?

Tu urzędnicy podają konkretne wskazówki:

- W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do właścicieli nieruchomości przylegających do dróg gminnych, których zieleń wchodzi w pas drogowy o przycięcie gałęzi drzew i krzewów do wysokości 2,5 m nad skrajnią chodnika i do 4,5 m nad skrajnią drogi. Obowiązki te wynikają z ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie –podają urzędnicy.

- Pamiętajmy, że chodzi o nasze bezpieczeństwo gdyż wystające na drogę gałęzie stanowią utrudnienie dla przejazdu większych pojazdów takich jak wozy bojowe OSP czy karetki pogotowia ratunkowego – apelują i przestrzegają: - Jednocześnie wskazujemy, iż w razie szkody wyrządzonej osobie trzeciej przez elementy wystające z terenu działki, poszkodowany może rościć zadośćuczynienia z tytułu odpowiedzialności cywilnej od właściciela przedmiotowej nieruchomości.

 

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: