Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przewodnicy nad Borgońką

Po długiej przerwie przewodnicy z Koła PTTK „Cieszyn” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie spotkali się na wspólnej szkoleniowej wycieczce.

Wybór padł na ścieżkę edukacyjną do źródła Borgońka w Hażlachu Czarnych Dołach. Wytyczyły ją w 2004 roku Nadleśnictwo Ustroń i Gmina Hażlach. Oznakowana jest, jak wszystkie ścieżki edukacyjne, białym kwadratem przeciętym po przekątnej zielonym paskiem. Prowadzi po części asfaltową drogą przez las od źródła do punktu odpoczynkowego, a od punktu do bramy stanowiącej właściwie początek ścieżki przez bukowy las.

W 2011 roku uporządkowano teren wokół samego źródła. Zrobiono studnię z piaskowca i ujęcie wody poniżej niej. Zainstalowano też odpowiednie filtry, dzięki czemu wodę pić można stąd bez obaw. Ma ona, według legendy, uzdrawiające właściwości.

Na ścieżce ustawiono tablice edukacyjne. Nie mają one ciągłości tematycznej, każda opowiada o czym innym. Obojętne więc, w którą stronę przemierzamy ścieżkę.

- To doskonale miejsce na wycieczki z dziećmi. Trasa jest niedługa, raptem niecały kilometr, dadzą radę więc ją przejść nawet maluchy z pierwszej klasy. A po drodze jest wiele ciekawej roślinności do omawiania. No i samo źródełko z ciekawą legendą – zachwala miejsce Jan Machała, przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, który od lat społecznie oprowadza dzieci i młodzież szkolną po przyrodniczych szlakach w okolicy.

Po przejściu ścieżki pod przewodnictwem Jana Machały przewodnicy zasiedli przy pieczonych nad ogniskiem kiełbaskach w pobliskim punkcie odpoczynkowych. Przyszedł na nie też Leśniczy Leśnictwa Hażlach Teofil Macura.

Nie zabrakło tradycyjnego konkursu wiedzy przyrodniczo-krajoznawczej. I oczywiście rozmów branżowych i nie tylko. Bo członkowie cieszyńskiego Koła to ludzie, których łączy nie tylko wykonywanie tej samej pracy przewodnickiej, ale też grupa przyjaciół.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: