Prezentacja regionalnych kalendarzy w Cieszynie
Tradycja wydawania kalendarzy w regionie rozpoczęła się od Kalendarza Cieszyńskiego wydawanego przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej od 1985 troku (wcześniej, w 1867 wydano "Kalendarz Cieszyński na rok Pański 1868 dla katolików i ewangelików"). Publikację tą naśladowały inne organizacje i gminy: Skoczów, Goleszów, czy Ustroń. W najbliższy poniedziałek w Cieszynie będzie można zobaczyć wszystkie aktualne kalendarze regionalne.
W prezentacji w Książnicy Cieszyńskiej udział wezmą redaktorzy, autorzy:
HELENA DOBRANOWICZ, JAN PICHETA - redaktorzy „Kalendarza Beskidzkiego", w którym można poczytać m.in. o 80 rocznicy śmierci Józefa Kiedronia, o zmarłych w ubiegłym roku wybitnych ludziach z obu stron Olzy Władysławie Orszuliku, Janie Szymiku. Kalendarz warto przeczytać, choćby dlatego, że ukazał się on po siedmioletniej przerwie. Prócz wartościowych artykułów kalendarz zawiera piękne zdjęcia Beskidów.
MARIUSZ MAKOWSKI z "Kalendarza Cieszyńskiego" rocznika wydawanego przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej od 1984 roku, w którym są teksty m.in. o cieszyńskim samorządowcu Alfonsie Matterze, przedstawiona jest historia klubu Polonia Karwina, teksty o Gustawie Morcinku, o jenieckim pamiętniku Henryka Żyły z Pogwizdowa i wiele innych.
ROBERT ORAWSKI reprezentujący "Kalendarz Gminy Skoczów", który przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku, prezentuje historie zasłużonych dla gminy, ciekawych miejsc, a także daje możliwość poznania ciekawych przepisów kulinarnych, wierszy i opowiadań.
MAŁGORZATA SZTELER-FURMANIUK z "Kalendarza Goleszowskiego". Jego tematyka jest różnorodna: od przeglądu najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu
minionych dwunastu miesięcy, przez artykuł o zaginionych podczas obu wojen światowych godziszowianach, o partyzantach ukrywających się
w okolicach Czantorii, o dwóch zapalonych przyrodnikach Tomaszu Beczale i Kamil Podżorskim, po teksty poetyckie lokalnych twórców.
IZABELA KRAUS-ŻUR z "Kalendarza Śląskiego". Kalendarz zawiera m.in. tekst Agaty Kaczmarek o Obrazie Zaolziaka funkcjonującym po polskiej stronie granicy czy o fascynacji Czeszki Lenki Kocierzowej historią Witkowic.
LIDIA SZKARADNIK z "Kalendarza Ustrońskiego". Publikacja posiada bogata tematykę, 300 stron zawiera nie tylko kalendarium najważniejszych dla Ustronia wydarzeń, ale przede wszystkim ciekawe artykuły przybliżające czytelnikom historię miasta i jego mieszkańców.
JÓZEF MICHAŁEK, który wspólnie z żoną wydaje od 12 lat "Kalendarz z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa". Możemy znaleźć w nim artykuły o przeróżnej tematyce, opisujące region, ludzi tu żyjących, pojawiają się także wiersze.
W trakcie spotkania będzie można dokonać zakupu kalendarzy.
Prezentacja kalendarzy regionalnych
13 lutego 2012 r., godz. 17.00
Książnica Cieszyńska
ul. Menniczej 46 w Cieszynie.
Zobacz również:
Promocja Kalendarza Gminy Skoczów
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.