Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prezentacja regionalnych kalendarzy w Cieszynie

Książnica Cieszyńska zaprasza w poniedziałek (13.02.12) na prezentację tegorocznych edycji regionalnych kalendarzy.

Tradycja wydawania kalendarzy w regionie rozpoczęła się  od Kalendarza Cieszyńskiego wydawanego przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej od 1985 troku (wcześniej, w 1867 wydano "Kalendarz Cieszyński na rok Pański 1868 dla katolików i ewangelików"). Publikację tą naśladowały inne organizacje i gminy: Skoczów, Goleszów, czy Ustroń. W najbliższy poniedziałek w Cieszynie będzie można zobaczyć wszystkie aktualne kalendarze regionalne.

W prezentacji w Książnicy Cieszyńskiej udział wezmą redaktorzy, autorzy:

HELENA DOBRANOWICZ, JAN PICHETA - redaktorzy „Kalendarza Beskidzkiego", w którym można poczytać m.in. o 80 rocznicy śmierci Józefa Kiedronia, o zmarłych w ubiegłym roku wybitnych ludziach z obu stron Olzy Władysławie Orszuliku, Janie Szymiku. Kalendarz warto przeczytać, choćby dlatego, że ukazał się on po siedmioletniej przerwie. Prócz wartościowych artykułów kalendarz zawiera piękne zdjęcia Beskidów.

MARIUSZ MAKOWSKI z "Kalendarza Cieszyńskiego" rocznika wydawanego przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej od 1984 roku, w którym są teksty m.in. o cieszyńskim samorządowcu Alfonsie Matterze, przedstawiona jest historia klubu Polonia Karwina, teksty o Gustawie Morcinku, o jenieckim pamiętniku Henryka Żyły z Pogwizdowa i wiele innych.

ROBERT ORAWSKI reprezentujący "Kalendarz Gminy Skoczów", który przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku, prezentuje historie zasłużonych dla gminy, ciekawych miejsc, a także daje możliwość poznania ciekawych przepisów kulinarnych, wierszy i opowiadań.

MAŁGORZATA SZTELER-FURMANIUK z "Kalendarza Goleszowskiego". Jego tematyka jest różnorodna: od przeglądu najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu
minionych dwunastu miesięcy, przez artykuł o zaginionych podczas obu wojen światowych godziszowianach, o partyzantach ukrywających się
w okolicach Czantorii,  o dwóch zapalonych przyrodnikach Tomaszu Beczale i Kamil Podżorskim, po teksty poetyckie lokalnych twórców.


IZABELA KRAUS-ŻUR z "Kalendarza Śląskiego". Kalendarz zawiera m.in. tekst Agaty Kaczmarek o Obrazie Zaolziaka funkcjonującym po polskiej stronie granicy czy o fascynacji Czeszki Lenki Kocierzowej historią Witkowic.

LIDIA SZKARADNIK z "Kalendarza Ustrońskiego". Publikacja posiada bogata tematykę, 300 stron zawiera nie tylko kalendarium najważniejszych dla Ustronia wydarzeń, ale przede wszystkim ciekawe artykuły przybliżające czytelnikom historię miasta i jego mieszkańców.

JÓZEF MICHAŁEK, który wspólnie z żoną wydaje od 12 lat "Kalendarz z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa". Możemy znaleźć w nim artykuły o przeróżnej tematyce, opisujące region, ludzi tu żyjących, pojawiają się także wiersze.


W trakcie spotkania będzie można dokonać zakupu kalendarzy.

Prezentacja kalendarzy regionalnych
13 lutego 2012 r., godz. 17.00
Książnica Cieszyńska
ul. Menniczej 46 w Cieszynie.

Zobacz również:

Promocja Kalendarza Gminy Skoczów

Jest już skoczowski kalendarz!

Kalendarz skoczowski wraca?

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: