Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Możemy czuć się bezpiecznie?

Co roku zimową porą słyszymy o kolejnych ofiarach czadu. W sezonie grzewczym, czyli między listopadem a marcem, odnotowuje się najwięcej zatruć tlenkiem węgla. Strach przed tym cichym zabójcą niejednej osobie spędza sen z powiek...

- Proszę pani mi to się kominiarz ze szczęściem już nie kojarzy... nie chwytam odruchowo za guzik, tylko zaczynam się zastanawiać, w jakim stanie są przewody kominowe w moim domu – mówi Józef Traszek z Cieszyna.

Nad swoim bezpieczeństwem rozmyśla również pan Zdzisław. - Ponieważ zima jest czasem, kiedy częściej dochodzi do zatruć, czy osoby, które są mieszkańcami budynków ZBM mogą czuć się bezpiecznie ? jak wyglądają przeglądy instalacji w tych budynkach? 

O odpowiedź poprosiliśmy rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Cieszynie. 

- Zakład Budynków Mieszkaniowych w Cieszynie posiada zawarte umowy z zakładami kominiarskimi, które to mają obowiązek cztery razy w roku, w odstępach kwartalnych czyścić przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym w celu usunięcia z nich sadzy, ewentualnych zagruzowań, gniazd itp. Dwa razy w roku czyszczone są przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym w odstępach półrocznych, także dwukrotnie czyszczenie są  przewody kominowe wentylacyjne – informuje Edyta Subocz rzecznik prasowy UM w Cieszynie - Każdego roku, do dnia 30 czerwca, przeprowadzane są okresowe kontrole stanu technicznego przewodów kominowych. Ponadto w ramach dokonywanych przeglądów osoba, uprawniona do ich wykonania, ma obowiązek sprawdzenia prawidłowości podłączenia urządzeń gazowych do przewodów spalinowych. Umowy są realizowane zgodnie z ich zapisami i podlegają bieżącej kontroli odpowiednich pracowników ZBM. Wszelkie zlecenia pokontrolne, wskazane w protokołach są niezwłocznie realizowane przez zarządcę lub, w przypadku gdy usunięcie nieprawidłowości leży po stronie najemcy, najemca jest wzywany do usunięcia wady.

Potrzebę zamontowania na przewodzie kominowym odpowiedniej nasady kominowej każdorazowo określa specjalista legitymujący się odpowiednimi uprawnieniami w tym zakresie. 

- Decyzja o montażu nasady kominowej podejmowana jest indywidualnie w każdym przypadku. Jeżeli kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości działania wentylacji grawitacyjnej w lokalu mieszkalnym, osoba przeprowadzająca kontrolę, stwierdza przyczynę nieprawidłowości oraz wskazuje sposób jej usunięcia, w tym również montaż nasad, o ile jest to uzasadnione – dodaje rzecznik - Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Spółka z o.o. od 2003 roku montuje  w komunalnych lokalach mieszkalnych wyłącznie okna wyposażone w nawiewniki. Podobnie, jak w przypadku nasad kominowych, o konieczności zamontowania nawiewników w oknach, które nie są w nie wyposażone decyduje osoba uprawniona do  przeprowadzenia wspomnianych kontroli.

Wszystkie budynki komunalne poddawane są przeglądom wymaganym przez obowiązujące przepisy prawa. Ustawa nakłada  na zarządcę obowiązek poddawania budynków okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego a między innymi instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Natomiast rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji narzuca częstotliwość usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych w ciągu roku.

 
 
BsK
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: