Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Premiera Filmowej Kroniki Kobiet

W piątek (29.11.2019) w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyła się oficjalna premiera „Filmowej Kroniki Kobiet”, czyli projektu mającego na celu upamiętnienie sylwetek najwybitniejszych kobiet w historii Śląska Cieszyńskiego. Nad realizacją filmów pracowali zarówno pracownicy biblioteki i specjaliści, jak i dzieci i młodzież ze szkół z terenu powiatu cieszyńskiego.

Efektem kilkumiesięcznej pracy zespołu osób, które postanowiły upamiętnić niezwykłe kobiety ze Śląska Cieszyńskiego, jest pięć filmów, wykonanych techniką animacji poklatkowej. Po jednej dla Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Marii Sojkowej, Stefanii Michejdowej, Niny Górniak (na sali obecna była jej córka, wraz ze swoją córką i wnuczką) i Janiny Marcinkowej – dla mnie wspaniałym efektem są nie tylko filmy, ale również fakt, jak współpracujące z nami dziećmi i młodzież zżyły się z opisywanymi postaciami. Z kobiet, o których początkowo niektórzy twórcy animacji nie wiedzieli zbyt wiele, stały się elementem codzienności. Można było usłyszeć „Ty masz charakter Kiedroniowej, ja bardziej jak Górniak” – mówiła Ilona Majewska, pomysłodawczyni projektu.

- Cały projekt zrodził się w głowie naszej Ilony i mógł zostać zrealizowany między innymi dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski (…) w tworzeniu filmów wzięło udział ponad 80 uczniów i uczennic ze szkół w Cieszynie i w Gminie Hażlach. Tworząc filmy, współpracowaliśmy z cieszyńskimi aktywistkami i korzystaliśmy z porad ekspertów, przede wszystkim pani Władysławy Magiery. Korzystaliśmy też z uprzejmości cieszyńskich organizacji kultury – wyjaśniała Izabela Kula, Dyrektor Biblioteki.

Filmowa Kronika Kobiet to efekt wielomiesięcznej pracy. Dzięki zaangażowaniu pracowników biblioteki i dzieci, które dzielnie rysowały określone sceny, z których ostatecznie powstawały filmy, stworzono również scenariusze lekcji, które wraz z filmami zostaną przesłane do szkół w rejonie Powiatu Cieszyńskiego. Łącznie powstało 10 scenariuszy zajęć, po 2 dla każdego filmu (dla młodszej i starszej grupy uczniów), które mogą być wykorzystane podczas lekcji historii regionu. Oprócz filmów zaprojektowano również pocztówki z postaciami bohaterek filmów i wydano czasopismo artystyczne w nakładzie stu egzemplarzy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: