Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Premia za jedność”. Umowa trójstronna podpisana w Istebnej

Wczoraj (28.02.2024) w Istebnej w Hotelu Złoty Groń podpisano trójstronne oświadczenie o współpracy w ramach Trójkąta Transgranicznego. Porozumienie o zacieśnianiu współdziałania zawarto pomiędzy Województwem Śląskim, Krajem Morawsko-Śląskim oraz Samorządowym Krajem Żylińskim.

O przyjęciu odpowiedniej uchwały na Sejmiku Śląskim pisaliśmy jeszcze pod koniec 2023 roku [Pisaliśmy: Mamy swój Trójkąt Wajmarski ], teraz idea doczekała się oficjalnego dopięcia – podpisania umów trójstronnych.

W uroczystości w Istebnej uczestniczyli m.in. marszałek województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, przewodnicząca Samorządowego Kraju Żylińskiego Erika Jurinová, hejtman Kraju Morawsko-Śląskiego Jan Krkoška, a także liczne grono samorządowców i dyplomatów.

„Premia za jedność”

 Podczas wystąpienia marszałek województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski zauważył, że idea tej współpracy narodziła się na targach w Cannes. O współpracy z partnerami mówił m.in.

- Razem tworzymy synergię podmiotów, synergię ludzi, środowisk, nauki, biznesu i też energii, tej pozytywnej energii do tego, żeby wspólnie budować  przyszłość naszych regionów. Ja to zawsze nazywam tak po swojemu „premia za jedność”. A ta premia jest tutaj bardzo duża i myślę, że to dzisiaj jest historyczny dzień, jestem przekonany, że jak do tego porozumienia się przełożymy, a myślę, że potrafimy i na Śląsku i w Kraju Morawsko-Śląskim i Kraju Żylińskim dobrze pracować, bo to są takie regiony, wszystkie trzy, przyzwyczajone od dekad do pracy, do ciężkiej pracy, do załatwiania spraw, do ich rozwiązywania, z drugiej strony do budowania rozwiązań, które powodują, że nasze regiony rosną […] – mówił marszałek.

Tworzymy siłę

Marszałek podkreślał wartość współpracy sąsiednich regionów:

- Myślę, że to też pokazuje, że dwudziestolecie wejścia do Unii Europejskiej zbudowało te mosty i myślę, że te porozumienie jest takim idealnym uwieńczeniem tego, co się w naszych krajach przez te 20 lat wydarzyło, w naszych regionach. Myślę, że pokazuje, że warto współpracować, że warto się otwierać na inne kultury, że warto rozwiązywać problemy, bo te ostatnie lata nie było łatwe i covid, wojna na Ukrainie, w Polsce jeszcze kryzys energetyczny. Każdy region ma swoje problemy i z pewnością musi rozwiązywać w miarę swoich kompetencji, ale z drugiej strony, jak jedziemy na różnego rodzaju misje gospodarcze, rozpoczynamy tą współpracę i pokazujemy naszym partnerom, że jak połączymy te trzy regiony […] to jest potężna ilość osób, myślę że koło 8 milionów, jednocześnie jesteśmy dobrze połączeni infrastrukturalnie, kolejowo, mentalnie i razem stworzymy siłę, która zadba o naszą przyszłość […]

- W grupie tkwi siła, wszyscy mówimy jednym głosem. Wspólnie można na przykład aplikować o środki unijne, wspólnie też pokonywać kryzysy. Jesteśmy rodziną. Budujmy zatem mosty dla naszych dzieci – podkreślił hejtman Kraju Morawsko-Śląskiego Jan Krkoška.

- Wiele nas łączy. Właściwie nawet bariera językowa jest znikoma. Każdy z nas ma coś wzajemnie do zaoferowania. I każdy ma cele. My chcemy stać się regionem perspektywicznym. Stworzyć perspektywy dla młodych ludzi, a także czerpać z doświadczeń Województwa Śląskiego, którego atrakcją turystyczną są Beskidy czy Żywiecczyzna. Rozwój turystyki w Kraju Żylińskim w oparciu o doświadczenia naszego sąsiada są pewnego rodzaju drogowskazem. Zależy nam na wypromowaniu turystycznej marki naszego regionu, zaktywizować go, przy czym należy brać pod uwagę jego specyfikę, bo w naszym przypadku aż 60 proc. powierzchni regionu to tereny chronione - mówi przewodnicząca Samorządowego Kraju Żylińskiego Erika Jurinová

 

W ramach współpracy przewidziane są m.in. przedsięwzięcia gospodarcze (w tym obszar innowacji, spotkania biznesu i in.), spotkania ekspertów oraz trójstronna promocja regionów. Projekty w wymienionych obszarach współpracy będą realizowane corocznie, naprzemiennie na terytorium jednego z regionów partnerskich. Każdy z regionów partnerskich przygotuje program operacyjny dla projektu współpracy, za którego realizację w danym roku odpowiada, a następnie uzyska dla niego akceptację pozostałych regionów partnerskich. 

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: