Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Praca wakacyjna dzieci a ulgi podatkowe

Zgodnie z przepisami podatkowymi, rodzicom przysługuje ulga na dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, zamieszkują z nimi i wciąż się uczą (dotyczy zarówno uczniów, jak i studentów, także tych pobierających naukę poza granicami RP). Ulga ta przysługuje również opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Wakacyjna praca dziecka może jednak pozbawić rodziców prawa do skorzystania z tej ulgi.

Ulga na dzieci, znana również, jako ulga prorodzinna jest uzależniona od ilości dzieci w gospodarstwie domowym, oraz od dochodów rodziców, opiekunów prawnych, lub rodziców zastępczych. W przypadku jednego dziecka rodzice mogą liczyć na ulgi (stan na rok podatkowy 2017) w kwocie 1112,04 zł, na dwójkę dzieci 2224,08 zł, w przypadku trójki to już 4224,12. Zarobki dziecka mogą jednak wpłynąć na możliwość skorzystania z tej ulgi.

Aby rodzice mieli prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, dziecko, w stosunku do którego rodzice korzystają z ulgi, nie mogą zarobić w roku więcej, niż 3089 złotych netto. Oznacza to więc, że jeżeli dziecko pracuje przez pełne 2 miesiące i uzyska wypłatę nieco tylko wyższą, niż minimalna płaca krajowa, rodzice z ulgi skorzystać nie będą mogli. Dochody dziecka, pochodzące z renty, lub opodatkowaniu ryczałtowego w żaden sposób nie wpływają na odliczenia podatkowe, w związku z czym uwagę zwrócić trzeba tylko na zarobki dziecka. Prawo do ulgi traci się nawet w momencie, gdy dochody dziecka są wyższe o kilka groszy, niż przewiduje limit.

 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-17 17:25:24
zyjon: Ciekawy artykuł. Byłbym jednak wdzięczny gdyby autor poparł go podstawą prawną. Autor mówi o kwocie netto a zwykle przepisy podatkowe mówią o kwocie netto. Moja księgowa twierdzi że opisywana kwota wynosi 6600 brutto a nie 3089 netto. Kto się myli? Ktoś posiada tu fachową wiedzę w tym temacie?
2018-07-17 17:27:40
zyjon: "zwykle przepisy podatkowe mówią o kwocie netto" - pomyłka w pisowni. Wg mnie przepisy mówią zawsze o kwocie brutto
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: