Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Poznaj swojego dzielnicowego

W poniedziałek (19.11.2018) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyły się warsztaty cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zatytułowane „Poznaj swojego dzielnicowego”. Spotkanie poprowadził st. asp. Tomasz Pszczółka.

Warsztaty były skierowane do seniorów. Pojawili się na nich dzielnicowi z Cieszyna, którzy wraz ze st. asp. Tomaszem Pszczółką tłumaczyli seniorom z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagadnienia dotyczyły zarówno bezpieczeństwa w domu, jak i zdarzeń związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, czy wreszcie zagrożeniami związanymi z nowoczesnymi technologiami. - Przez płatności zbliżeniowe pojawiają się problemy, takie jak odczytywanie danych z karty za pomocą urządzenia mobilnego. Istnieje program, który może zostać pobrany przez każdego i zainstalowany na telefonie komórkowym, który pobiera dane z karty. Osoba stojąca obok z telefonem komórkowym nie wzbudzi podejrzeń, mimo to możemy paść ofiarą kradzieży – tłumaczyli policjanci.

W trakcie trwania wydarzenia seniorzy dowiedzieli się między innymi, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy z konta. Policjanci polecali wykonanie etui na kartę do bankomatu domowym sposobem, czyli przez przycięcie w odpowiedni kształt kartonu po soku. Dobrze jest wykonać w sklepie test, próbując zapłacić zbliżeniowo tak zabezpieczoną kartą – jeżeli nie uda się dokonać płatności, oznacza to, że etui spełnia swoje zadanie.

Policjanci doradzali również, aby nie poruszać się po zmroku, jeżeli nie jest to konieczne i unikać odosobnionych miejsc. W portfelu nie należy nosić więcej, niż jest to potrzebne. Zalecano również, aby nie obnosić się ze swoją majętnością, czyli unikać zakładania zbyt dużej ilości biżuterii, czy też elementów garderoby, które w jakiś sposób wyróżniają się, wyglądając w ten sposób na drogie.

Jednocześnie zachęcano do kontaktowania się z dzielnicowymi, którzy często mogą pomóc w trudnych sytuacjach. Dziś zagrożenia nie ograniczają się tylko do ryzyka związanego z napadem, czy kradzieżą. Pojawiają się również liczne próby wyłudzenia w sieci, czy za pośrednictwem telefonu. Metoda „na wnuczka”, czy „na policjanta” są już znane, jednak złodzieje wciąż wynajdują nowe metody na popełnianie przestępstw, dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które często sprowadzają się do zastosowania w życiu zasady ograniczonego zaufania. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-20 17:56:11
bronek91: „Poznaj swojego dzielnicowego”.→ cytat Czyżby funkcjonariusze złożyli samokrytykę i przyznali się, iż dzielnicowi co do zasady powszechnie w swoich lokalnych środowiskach (z pominięciem wyjątków) znani i rozpoznawalni raczej nie są? Z drugiej strony, bardzo dobrze, iż mundurowi w końcu wybrali się z misją krzewienia szeroko pojętej wiedzy życiowej (w zakresie której uznają się za specjalistów) i postanowili wyjaśnić seniorom parę ważnych dla nich rzeczy. W odniesieniu do łaskawie co jakiś czas przedstawianych ze strony Szacownego Rzecznika Policji przypadków wyłudzeń. Jestem ciekaw, czy mundurowi przedstawili kryteria, w oparciu o które przy stosowaniu wszelkich metod np. „na wnuczka”, „policjanta” itd. różnej maści i proweniencji bandziory dokonują wyboru drzwi do których mają zapukać lub posiadają wiedzę na temat użytkowanych akurat przez seniorów numerów telefonów i są pewni, iż dany klient posiada odpowiednią sumkę. Przecież te bandziory i zbrodniarze nie przychodzą pod przypadkowe tylko stosownie wyselekcjonowane adresy. Skąd taką wiedzę mają?????
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: