Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powiat Cieszyński: rolnicy mogą zgłaszać szkody spowodowane suszą

Ostatnie opady deszczu nieco poprawiły sytuację w regionie, jednak wciąż możemy mówić o suszy. Brak wody dotyka w szczególności rolników, który już rozpoczynają szacowanie strat. O możliwości zgłaszania start, poniesionych przez rolników w związku z suszą, poinformował Urząd Miejski w Skoczowie.

- Zgłoszenia można dokonywać w kancelarii Urzędu Miejskiego w Skoczowie w godzinach pracy urzędu (poniedziałek, środa, czwartek w godz. 7.30-15.30; wtorek w godz. 7.30-16.30 oraz piątek w godz. 7.30-14.30 - parter pok.nr 2). Ustalenie wysokości szkody poprzez lustrację dokonuje na miejscu komisja powołana przez wojewodę, w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia, a dokładniej w okresie od wschodów do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. Oznacza to, iż urząd zobowiązany jest do przyjmowania zgłoszeń od poszkodowanych producentów rolnych przez cały okres wegetacji roślin uprawnych – poinformował Urząd Miejski w Skoczowie.

Ogłoszenie ma związek z powołaniem specjalnej komisji, której zadaniem jest szacowanie strat, które w związku z suszą ponieśli rolnicy. Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w całej Polsce działa blisko 1000 komisji, których zadaniem jest szacowanie strat, poniesionych przez rolników. Straty odnotowali również właściciele gospodarstw rolnych w powiecie cieszyńskim.

- Od początku wiosny głęboki niedobór wody, spotęgowany długotrwałą falą rekordowo wysokich temperatur powietrza, doprowadził do wystąpienia na większości obszaru kraju dotkliwej, porównywalnej z ubiegłoroczną, suszy rolniczej. Przypominamy, że oszacowanie strat w uprawach musi nastąpić jeszcze przed ich zbiorem, a oszacowania strat jest możliwe po złożenie wniosku przez Rolnika w Urzędzie Gminy. Trzeba pamiętać, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u Rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w Urzędzie Gminy – poinformowała Śląska Izba Rolnicza.

Aktualnie informacje o możliwości zgłaszania szkód dopiero pojawiają się na stronach internetowych, prowadzonych przez gminy w powiecie cieszyńskim, jednak warto pamiętać, że nawet w przypadku braku takiego ogłoszenia, rolnik, który poniósł straty, spowodowane suszą, powinien zgłosić to w odpowiednim wniosku. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania pomocy, polegającej na: udzieleniu przez samorządy ulg w podatku rolnym, kredytach preferencyjne na wznowienie produkcji, udzieleniu przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi, lub rozłożenia ich na raty, udzieleniu przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożeniu na raty. W przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe, Rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: