Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Potrzeba 8 mld złotych

Województwo śląskie jest w Polsce liderem pod względem wdrażania programów antysmogowych. Problem czystości powietrza poruszony został na Konwencie Marszałków Województw RP w Istebnej.

 

Jest dobrze, będzie lepiej

To ostatnie tygodnie pracy dotychczasowych samorządów województw. Przyszedł czas na podsumowania.  Krzysztof Klimosz, członek zarządu województwa śląskiego w rozmowie z dziennikarzami powiedział w Istebnej, że podczas konwentu starali się pokazać innym, że da się uzyskiwać efekty, jeśli nie odstępuje się od przyjętych terminów; przyjmuje się politykę i skutecznie ją realizuje bez odstępstw. Kiedyś jak przyjeżdżało się do Ustronia, czy Wisły pierwsze widać było smog. Teraz widać góry – podkreślił.

Przykładem miasta, które zyskało na wdrażaniu programów antysmogowych jest Rybnik. Jeszcze 10 lat temu, biorąc po uwagę ilość dni smogowych było w polskiej czołówce. - Tych dni było tam około 140. Po 10 latach skutecznej polityki związanej z czystym powietrzem, dni smogowych jest 20 do 40. Poprawa jest ewidentna – zaznaczył Klimosz.

Krzysztof Klimosz dodał, że trzeba jeszcze wydać jokoło 8 mld zł, by w województwie pozbyć się wszystkich „kopciuchów”.

Ogromny postęp

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły podkreślił, że w mieście do tej pory udało się już wymienić 400 starych pieców. Zamontowano również wiele źródeł ciepła, które działają w oparciu o odnawialne źródła energii. Nawet budowa ścieżek rowerowych ma duży wpływ na poprawę stanu powietrza. Obserwuję, że mieszkańcy chętnie przesiadają się na rowery i dojeżdżają do pracywyjaśnił burmistrz.

Uchwała antysmogowa przyjęta została przez sejmik Województwa Śląskiego w 2017 roku. Uchwała zakazuje używania najbrudniejszych paliw - w tym mułów oraz flotokoncentratów - i nakazuje stopniową, w perspektywie do 2027 roku, wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-03-12 22:22:39
Vito: 8mld? Żaden problem, nowy rząd pokazuje że poprzednicy zostawili pełny skarbiec. Niebawem minie 100dni ich rzadow I raczej nie liczmy na te słynne 100konkretow. Za to można się załapać na nagrody. Sikorski wydał już 5mln zł na nagrody plus 3 miliony na dodatki dla podwładnych. Nowy minister finansów wywalił już 4mln na premie. Jeszcze dobrze się nie rozsiedli a już walą kase na lewo I prawo. Do tego tvp ta co tylko czysta wodę miala podawać utajniła zarobki swoich nowych "prawdziwych" dziennikarzy. Oj czarno to widzę. Aż dziw że ciemnota kupiła te kłamstwa i głosowała na nich.
2024-03-13 02:25:26
św. Patryk.: Viciulu spokojna twoja starą wodą świeconą pokropiona z modnym w waszych kręgach łupieżem - odbierze się proboszczom i biskupom łapówki od kaczystów co w olbrzymich ilościach pod byle pretekstem dostawali przez lata, złodziejom z NCBIR i podobnych gniazd złodziejskich, starczy na o wiele więcej niz trzeba, a na premie pracownicze to już na pewno - na pocieszenie jeszcze dodam, że na program CELA PLUS też duże środki są, między innymi z tych 137 miliardów euro co Donald Tusk załatwił w Brukseli bez wysiłku, a czego złodzieje z PiS ni hu-hu nie dali rady, bo podobno kaczor się obraził na Merkel czy jakoś tak, no gamoń stary z brzuchem do kolan i menelska kindersztubą
2024-03-13 06:58:05
Mach: Niech władze polskie i europejskie zastanowią się jakich zdolności w obliczu zagrożenia wojną z Rosją, o której otwarcie mówi zarówno prezydent jak i premier Polski i inni przywódcy europejscy oczekują od społeczeństw. Nie czas myśleć o ekologii gdy bombardowane są rakietami rafinerie , elektrownie, elektrociepłownie -słowem infrastruktura krytyczna, kiedy będą zagrożone dostawy skroplonego gazu zza oceanu i transport. Czy nie lepiej otwarcie powiedzieć społeczeństwu -zostawcie nawet kopciuchy jako alternatywne źródło energii z uwagi na przetrwanie najtrudniejszych chwil w konflikcie zbrojnym, zostawcie kopalnie węgla jako jedyną alternatywę lokalną zastąpienia surowców energetycznych sprowadzanych zza granicy. Ogarnijcie się tam wojewodowie i patrzcie całościowo co dzieje się w geopolityce i na Ukrainie i jak dziś wygląda ogrzewanie tam domów . Jeśli nasze rodziny mają umierać od smogu czy od ostrzału rakietowego i z zimna w nieogrzewanych betonowych osiedlach wybieram z przykrością smog bo wojna stanowi dla nas o wiele większe zagrożenie.
2024-03-13 11:34:19
RysiekK22: Najlepszy sposobem na uniknięcie ryzyka śmierci wojennej jest wysłanie na śmietnik historii awantuników wojennych którzy zaś wciągają nas w wojne na wschodzie ( podobniej jak to czyniły elytki Kraju Priwislanskiego od kilkuset lat ) . Mam ino nadzieję że tym razem "tustelocy" nie dają sie wykorzystać jak 100 lat temu przez kresowego oszołoma juzka p. i żadnych ochotniczych legionów cieszyńskich nie bydzie....a wracając do smogowego sedna merituma to: 1 nie podważam konieczności zachowania konwencyjonalnych źródeł energii zwłąszcza że rezerwy w temacie niemarnowania np. ciepła i paliwa są wielki a głównym wrogiem publicznym nie są dziś ci którzy palą weglem ale ci którzy palą nim źle kopcąc no i skrajne patologi które palą plastikiem i wciąż są bezkarne (loty dromów kontrolnych powinny być 10cio krotnie częstsze ! ). W temacie transportowym zaś to lokalni włatcy miasteczek powiatu (i same starostwo )są przykładem zaniechań i działań szkodliwych, co Wam wyjaśniłem wielokroć
2024-03-13 12:22:41
Bugs: Rysiekk22: z ekologią to jest tak, przez lata gmina Zebrzydowice "walczyła" z nielegalnym składowiskiem TOKSYCZNYCH odpadów na byłym Morcinku, było proszenie, straszenie i inne bzdety, które doprowadziły do tego, że gmina stwierdziła, że jej nie stać na utylizację tych toksycznych odpadów więc starała się nawet o dofinansowanie (pożyczkę) żeby te niebezpieczne dla środowiska odpady zutylizować. A potem to wszystko się spaliło i na raz okazało się, że te toksyczne odpady na których utylizację miały być wydane miliony złotych w procesie spalenia nie wydzieliły żadnego skażenia dla środowiska - a przynajmniej tak twierdzą wszystkie zainteresowane strony, mimo tego że czarny dym był widoczny z kilkunastu kilometrów. No cóż, może w końcu EKOidioci przestaną pitolić, że ekologia ma coś wspólnego z Ekologią, a nie z kasą. (bo Unia za te farmazony jest skłonna płacić) Wychodzi na to, że spalanie niebezpiecznych chemikaliów jest bardziej ekologiczne od spalania węgla czy drewna. https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2021-12-10/ekologiczna-bomba-tuz-przy-granicy-z-czechami/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: