Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pościg , czyli okazja czyni złodzieja

Pozostawiony z włączonym silnikiem samochód kusi przestępców, a dodatkowo ułatwia im popełnienie przestępstwa. Nie inaczej było w przypadku kradzieży samochodu w Skoczowie. Policjanci w ten sam dzień, po pościgu , zatrzymali podejrzanego o przestępstwo mężczyznę oraz pasażerkę, która posiadała narkotyki. Mundurowi odzyskany samochód przekazali właścicielce.

Sytuację opisuje rzecznik prasowy cieszyńskiej policji st. asp. Krzysztof Pawlik - Nie inaczej było w przypadku kradzieży osobowego forda z parkingu w Skoczowie. Właścicielka pozostawiła niezabezpieczony samochód z kluczykiem w stacyjce, po czym udała się na zakupy. Gdy wróciła ze sklepu, po samochodzie zostały tylko ślady opon.

Po zgłoszeniu przez ofiarę kradzieży mundurowi natychmiast rozpoczęli poszukiwania skradzionego pojazdu. - Poruszającego się skradzionym fordem złodzieja zauważyli w Ustroniu policjanci pionu operacyjnego cieszyńskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą. To oni jako pierwsi podjęli próbę zatrzymania przestępcy. Kierowca na widok policyjnego radiowozu, nie zatrzymał się do kontroli i nie zważając na bezpieczeństwo innych, rozpoczął ucieczkę w kierunku Wisły. Do pościgu dołączyły inne, skierowane przez dyżurnego Komisariatu Policji w Ustroniu patrole- policjanci drogówki oraz patrole prewencji z Ustronia. Mundurowi, przewidując trasę poruszania się kierowcy, zorganizowali działania pościgowe w taki sposób, że uniemożliwili sprawcy dalszą ucieczkę już na ul. Wiślańskiej. Złodziej, uciekając przed ścigającymi go policjantami, nie mógł kontynuować ucieczki, ponieważ uniemożliwili to policjanci z Ustronia, którzy radiowozem zablokowali drogę. Nie mając innego wyjścia ścigany przestępca zatrzymał pojazd i razem z pasażerkami próbował uciec pieszo. Wszyscy bardzo szybko zostali zatrzymani przez policjantów – relacjonuje szczegółowo zdarzenia rzecznik.

Okazało się, że 24-letni mieszkaniec Skoczowa w ogóle nie ma prawa jazdy, za to posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Był trzeźwy, ale badanie policyjnym narkotesterem wykazało, że znajdował się pod wpływem narkotyków. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu a za przestępstwa, których się dopuścił grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z kolei podróżująca z sprawcą przestępstwa pasażerka, która próbowała uciec pieszo, również została szybko zatrzymana- podczas przeszukania okazało się, że miała przy sobie zabronione substancje psychotropowe, tabletki extasy. Za te przestępstwa grożą jej 3 lata więzienia.

Auto odzyskano, jednak właścicielkę również czekają kłopoty gdyż będzie odpowiadać jako sprawca wykroczenia - zgodnie bowiem z art. 46 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym „ kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku”. Natomiast artykuł 60 mówi o tym, że "zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze". To wykroczenia, za które sprawca może zostać ukarany mandatem karnym lub grzywną do 5000 zł, jeżeli sprawa trafi do sądu.

Red.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-26 12:42:54
DanielHandzelSCI: Miał pecha, że nie pojechał na Strumień, szybko zszedłby z tematu :)))))
2022-01-26 15:25:21
św. Patryk.: dzisiaj w tym kraju to leci tak: za tabletki extasy - 3 lata; za lipne maseczki i trefne respiratory - awanse i ciepłe posady w Orlenach i Tauronach - mafia w Polsce 6 lat temu odpuściła narkotyki i zostawiła je dzieciom, przerzuciła się na o wiele bardziej lukratywny biznes w polityce
2022-01-26 16:21:21
Skywalker: to jak to w końcu w tym Strumieniu było?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: