Pomogą podjąć decyzję
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie zamierza podjąć szereg działań, które mają pomóc rodzicom ułatwić decyzję o wcześniejszym posłaniu swojej pociechy do szkoły.
1 września 2014 r. wszystkie dzieci sześcioletnie pójdą do pierwszej klasy. Rok 2013 /2014 jest ostatnim, kiedy to rodzice zadecydują o posłaniu swojej pociechy do szkoły. Ta decyzja spędza sen z oczu wielu osób. Pojawiają się „mieszane” uczucia i myśl, czy aby nie zabieramy w ten sposób naszym pociechom dzieciństwa? Na wszystkie wątpliwości odpowiedzieć będzie próbowało wielu specjalistów.
W lutym Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie rozpocznie cykl działań, które mają pomóc rodzicom podjąć decyzję o wcześniejszym posłaniu dziecka do szkoły. Już dzisiaj do współpracy zapraszani są zarówno nauczyciele, szkoły, jak i rodzice.
- Proponujemy udział pracowników ZPPP (PPP Cieszyn i PPP Skoczów) w dniach otwartych na terenie szkół (tu prosimy o ewentualne zgłaszanie zapotrzebowania). W planach mamy również przeprowadzenie badań przesiewowych gotowości szkolnej, stworzenie punktów konsultacyjnych dla rodziców na terenie przedszkoli oraz prelekcje dotyczące tematu „gotowości szkolnej” - wyjaśnia Lucyna Legierska, dyrektor PPP w Cieszynie, zachęcając do uczestniczenia w Dniach Otwartych na terenie Zespołu Poradni w Cieszynie i Skoczowie oraz do czytanie artykułów dotyczących gotowości na stronie internetowej Poradni.
Organizatorzy działań podkreślają, że podejmując decyzję o posłaniu dziecka do szkoły należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej. Rożni się zdolnościami, sprawnością, pamięcią, inaczej się koncentruje, przejawia również różne zainteresowanie nauką.- O poziomie rozwoju dziecka decyduje szereg czynników, przede wszystkim wrodzone zdolności, talenty rodzicielskie, warunki w jakich dziecko się wychowuje, zdobyte dotychczasowe doświadczenia i wiele innych, pozornie mniej ważnych spraw. Warto również zwrócić uwagę, w której połowie roku urodziło się dziecko. O sukcesie dziecka bowiem bardziej decyduje jego dojrzałość emocjonalna i społeczna niż posiadane umiejętności i wiadomości. Należy jednak pamiętać , iż „gotowość szkolna nie jest stanem, na który się czeka , ale należy ją wykształcać” - podkreślają organizatorzy działań, które rozpoczną się w lutym.
Jeśli mamy wątpliwości skontaktujmy się z pracownikiem Poradni, który pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję. - Warto przypomnieć rodzicowi, aby podejmując decyzję kierował się przede wszystkim dobrem dziecka - podkreśla dyrektor PPP w Cieszynie.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.