Pomoc medyczna online – czy lekarz może wystawić receptę dla pacjenta?
Aby skorzystać ze zdalnej pomocy medycznej, musisz przede wszystkim zarejestrować się jako pacjent w wybranej placówce. Dopiero po wprowadzeniu Twoich danych osobowych, historii chorób oraz niezbędnej dokumentacji medycznej możesz swobodnie umówić się
na konsultacje lekarskie online do dowolnie wybranego specjalisty.
Internetowa konsultacja a e-recepta – jak to możliwe?
Aktualne przepisy wynikające z Art. 42 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jednoznacznie wskazują, że specjalista na podstawie zdalnego wywiadu medycznego i analizy dokumentacji pacjenta może wydać zalecenia lekarskie i wypisać e-receptę.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdalnej pomocy lekarskiej, musisz odpowiednio przygotować się do rozmowy z wybranym specjalistą. Nie zapomnij o:
- przygotowaniu dokumentu tożsamości,
- skompletowaniu swojej dokumentacji medycznej dotyczącej np. przebiegu choroby,
- kopii wyników badań laboratoryjnych.
Wszystkie powyższe dokumenty musisz załączyć do wglądu lekarza jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie trwania konsultacji. Specjalista po zapoznaniu się z przesłanymi informacjami i po krótkim wywiadzie z pacjentem przez internet może stwierdzić zasadność wystawienia elektronicznej recepty lub odmówi jej wydania.
Jakie leki można otrzymać na receptę podczas konsultacji lekarskiej online?
Lekarze nie mają z góry narzuconej listy leków, które mogą wypisywać podczas internetowych konsultacji pacjentów. Niemniej jednak kluczowe jest to, aby lekarz rzetelnie ocenił stan zdrowia pacjenta i na tej podstawie podejmował decyzję o wypisywaniu elektronicznej recepty.
Jeśli potrzebujesz tabletki na ból brzucha, mocniejszych leków przeciwbólowych lub leku na biegunkę, prawdopodobnie otrzymasz takie zalecenia do realizacji w aptece – o ile lekarz potwierdzi, że wystawienie dokumentu rzeczywiście jest zasadne.
Czy konsultacja lekarska online zawsze będzie dobrą alternatywą dla wizyty w placówce?
Niekoniecznie. Lekarz przez internet nie jest w stanie zweryfikować wszystkiego i dokładnie ocenić stanu zdrowia pacjenta, który cierpi na nietypowe objawy. W takie sytuacji podczas realizowanej zdalnej konsultacji specjalista może zalecić Ci wizytę w placówce medycznej, celem wykonania dokładniejszych badań.
Nigdy nie bagatelizuj takich zaleceń. W skrajnych przypadkach może okazać się,
że dolegliwość zagraża Twojemu zdrowiu, a niekiedy nawet życiu.
A zatem porady lekarskie przez internet to dobry sposób, aby szybko skonsultować swój stan zdrowia, porozmawiać o wynikach badań oraz uzyskać elektroniczną receptę na leki
– o ile lekarz stwierdzi takie działania za zasadne na podstawie wywiadu lekarskiego.
Artykuł sponsorowany