Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomoc bez zmian

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Od 1 października udzielaniem porad zajmować się będą szpitale, które znajdują się w tzw. sieci. W powiecie cieszyńskim zmian jedak nie będzie.

1 października wchodzą w życie nowe uregulowania odnośnie nocnej i świątecznej pomocy. W naszym powiecie dla pacjentów nie będzie jednak żadnych zmian. Jak informuje Narodowy fundusz Zdrowia - Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad:
- w warunkach ambulatoryjnych,
- w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
- telefonicznie.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
- nagłego zachorowania;
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Od pierwszego października nocną opiekę prowadzić będą szpitale, które znajdują się w tzw. sieci. Takim jest m.in. Szpital Śląski w Cieszynie. W sieci jest również Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu – z uwagi na to, że jesteśmy jednak szpitalem monospecjalistycznym, nie uruchamiamy nocnego ambulatorium. Mamy w tej kwestii podpisaną umowę ze szpitalem w Cieszynie - mówi Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowy ustrońskiego szpitala.

W powiecie cieszyńskim działają trzy ambulatoria, jedno przy szpitalu w Cieszynie, pozostałe to Skoczów ul. Krzywa 4 i Wisła ul. Dziechcinka 4 – te dwa prowadzi cieszyńskie pogotowie pogotowie.
- Wszystko będzie prawidłowo dzialać. Pacjenci mogą przychodzić te same miejsca, do których przychodzili. Na pewno będą tam lekarze i pielęgniarki tak jak do tej pory. Żadnych zmian nie będzie – mówi Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-29 20:02:34
bronsky1964: Jak dożyjemy to zobaczymy.
2017-09-30 09:47:34
bolesław: Bez zmian? tylko jakby to mówił kto inny to bym uwierzył.
2017-10-01 06:08:38
krzysztof.mm: \&quot;Wszystko będzie prawidłowo działać... - mówi Jan Kawulok\&quot;<br /><br />a co ma mówić nawiedzony pisior, funkcjonariusz partyjny dojnej zmiany
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: