Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomagają osobom starszym i niepełnosprawnym (5) - Ustroń

Ponad połowa Polaków dostrzega potrzebę pomocy osobom starszym, a aż 85% deklaruje, że zdarza im się wspierać osoby starsze. Zwykle ograniczamy się jednak do pomocy seniorom zaliczanym do najbliższej rodziny, przede wszystkim pomagając im w codziennych czynnościach domowych (sprzątanie, zakupy), dotrzymując towarzystwa, wspierając w trakcie wizyt lekarskich czy w urzędach, a także pielęgnując w chorobie.

Większość Polaków jest zdania, że obowiązek pomocy osobom starszym ciąży przede wszystkim na najbliższej rodzinie – tylko  co piaty Polak przyznaje w tej materii pierwszeństwo państwu. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się więc osoby samotne, które nie mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny. Brak możliwości codziennego kontaktu z przyjaznymi sobie ludźmi – w połączeniu z pogarszającą się kondycją fizyczną seniorów – negatywnie odbija się na ich samopoczuciu oraz pogłębia poczucie społecznej izolacji. Takim właśnie osobom pomocne wydają się być domy pomocy społecznej czy spokojnej starości.

W Ustroniu w bliskości centrum miasta, ale w ciszy i spokoju przy ul. Słonecznej mieści się Miejski Dom Spokojnej Starości (MDSS). Nie jest to jakiś wielki kompleks ale przytulny dwupiętrowy budynek z małym terenem wypoczynkowym, gdzie podopieczni w okresie letnim również odpoczywają. Początek działalności tego obiektu to 1997 rok. Działa on na zasadzie Regulaminu Organizacyjnego przyjętego i zatwierdzonego przez Burmistrza Miasta Ustronia.

W MDSS przebywa 38 osób wymagających całodziennej opieki oraz pomocy medycznej, bytowej oraz rehabilitacyjnej. Do dyspozycji mają tutaj pokoje trzy, dwu i jedno osobowe. W tych ostatnich (jedynkach) mieszkają osoby, które potrafią jeszcze same koło siebie ogarnąć czy to porządek czy poruszać się bez żadnej pomocy. Natomiast z informacji jaką otrzymałem podczas pobytu w tym miejscu od Dyrektor MDSS Ilony Niedoby – Niestety większość naszych podopiecznych to osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, przy pomocy chodzików i osoby leżące. Dlatego można powiedzieć, że są to osoby w ciężkich stanach, wymagający ciągłej opieki naszego personelu. Oprócz tych osób mamy pod swoją opieką 100 osób świadcząc dla nich opiekę środowiskową w miejscach ich zamieszkania. Dowozimy im obiady, pomagamy w podstawowych czynnościach dnia, w razie potrzeby robimy zakupy, zapewniamy również z naszej strony pomoc psychologa tym osobom.

MDSS w Ustroniu jest ośrodkiem miejskim i w pierwszej kolejności zapewniany jest tutaj pobyt osobom zameldowanym wcześniej w Ustroniu. Jednak w przypadku, gdy jest wolne miejsce, a w kolejce nie ma żadnej miejscowej osoby dom przyjmuje podopiecznego z terenu nawet całego kraju. Odpłatność za pobyt ponosi podopieczny – z jego świadczenia pobierane jest 70 procent, natomiast resztę dopłaca rodzina lub jeżeli nie ma takiej możliwości dopłata leży po stronie Miasta Ustronia lub gminy, z której pochodzi pensjonariusz.

Każdy z podopiecznych posiadający jakieś kosztowności czy pieniądze, aby uniknąć kradzieży, podbierania przez inne osoby, ma zabezpieczone w wewnętrznym depozycie. Jest założone konto bankowe z subkontami dla każdego, za pomocą programu księgowego prowadzone jest szczegółowe rozliczenie środków finansowych pensjonariuszy. Wszyscy są z takiej formy zadowoleni i nie dochodzi do żadnych konfliktów na tym poziomie.

W domu panuje rodzinna atmosfera, pokoje i łazienki są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych w szczególności poruszających się na wózkach i chodzikach, w budynku jest winda osobowa, brak barier architektonicznych. W przyziemiu znajdują się pomieszczenia administracyjne oraz kuchnia, parter to pokoje, stołówka oraz gabinet zabiegowy, na piętrze oprócz pokoi jest ogólnodostępna kawiarnia gdzie m.in. podopieczni domu spotykają się z rodzinami i bliskimi podczas odwiedzin, a na ostatniej kondygnacji pokoje i gabinet rehabilitacyjny, oraz terapii zajęciowej. W domu działa samorząd mieszkańców, który aktywnie uczestniczy w życiu domu poprzez pomoc w organizowaniu imprez okolicznościowych. - Wszystkie potrzeby bytowe, socjalne, rehabilitacyjne są zabezpieczone naszym pensjonariuszom. Mamy na stałe zatrudnionych psychologa, terapeutę, lekarza, pielęgniarki, pracowników socjalnych, opiekunki oraz rehabilitanta, z którymi każdy z naszych podopiecznych się może spotykać oraz brać udział w zabiegach rehabilitacyjnych. Staramy się również organizować czas wolny poprzez spotkania z zaproszonymi gośćmi, wyjeżdżamy na krótkie wycieczki z tymi, którzy mogą z takich wyjazdów korzystać. Byliśmy ostatnio w Cieszynie, był spacer po centrum, obiad w restauracji, wszyscy mile wspominali ten wyjazd. Mamy nawiązane kontakty z domami pomocy z terenu kraju oraz z Czech i Słowacji. Często gościmy również dzieci i młodzież z miejscowych szkół z jakimiś ciekawymi programami artystycznymi – mówi Ilona Niedoba.

Jedną z większych imprez organizowanych przez ustroński MDSS jest cykliczny „Międzynarodowy Dzień Osób Starszych”, który odbywa się corocznie od 10 lat w sierpniu na ustrońskim Rynku. Jest to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym z uwagi na udział w nim niepełnosprawnych i starszych m.in. z domu opieki w Czeskim Cieszynie. Na Rynku są usytuowane stoiska, na których domy pomocy, środowiska służące pomocą niepełnosprawnym, zaproszone świetlice, WTZ prezentują swoje prace stworzone właśnie przez niepełnosprawnych. Odbywają się występy zarówno grup niepełnosprawnych jak również lokalnych zespołów regionalnych.

Dom Opieki jest beneficjentem w ramach projektu pn. ”Równe e-szanse dla wszystkich-przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Mieście Ustroń”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

W latach 2015 do 2016 Miejski Dom spokojnej Starości w Ustroniu był partnerem w projekcie pn. „Sztuka Ludowa – szansa dla wszystkich Zakupiono dla potrzeb Domu komputery, materiały do terapii, organizowano imprezy. Partnerzy projektu wzajemnie dzielili się swoimi doświadczeniami, które w pozytywny sposób wpływa na pracę terapeutyczną. Miejski Dom Spokojnej Starości w Ustroniu rozpoczął udział w roku 2017 w nowym projekcie pod nazwą „Kreatywna terapia zajęciowa jako jeden z filarów działalności Domów Pomocy Społecznej” Erasmus +”. Zakończenie projektu jest przewidziany na marzec br.

Życie tutaj w domu przy ul. Słonecznej toczy się tak samo jak w każdej rodzinie z tą różnicą, że mieszkańców jest trochę więcej niż w tradycyjnej rodzinie. Bywają gorsze i lepsze dni wśród mieszkańców jednak wszyscy są zadowoleni z tego, że nie są samotni, mają zapewnione wszystkie potrzeby, mogą porozmawiać z drugą osobą, mile spędzać czas i żyć godnie.

 

Andrzej Koenig

 

 

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: