Pomagają chorym i niepełnosprawnym (4) - WTZ Drogomyśl
- Jednostką prowadzącą Warsztat w Drogomyślu jest Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie i z tej racji jesteśmy ze sobą ściśle powiązani. WTZ jest placówką typu dziennego. Celem działalności Warsztatu jest stworzenie osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej. W Warsztacie odbywa się to przy wykorzystaniu różnorodnych technik terapii zajęciowej zmierzających do rozwijania zaradności osobistej, umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz podstawowych i jeżeli to możliwe specjalistycznych umiejętności zawodowych. Z oferty WTZ obecnie korzysta 70 uczestników z całego terenu powiatu cieszyńskiego którym zapewniamy transport z miejsca zamieszkania i uczestnictwo w zajęciach specjalistycznych pracowni: witrażu, krawiectwa, techniki, ceramiki, plastyki, gospodarstwa domowego, ogrodnictwa, multimediów, różnorodnych technik artystycznych, mas plastycznych – powiedziała nam Joanna Wieja Dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie.
Uzupełnieniem zajęć prowadzonych w pracowniach jest rehabilitacja ruchowa, wsparcie psychologiczne i wiele zajęć dodatkowych o charakterze uspołeczniającym, integracyjnym, artystycznym oraz sportowo – rekreacyjnym. Wszyscy Uczestnicy zajęć są objęci treningiem ekonomicznym.
Warsztat w Drogomyślu jest organizatorem corocznych Spotkań Teatralnych „Zameczek”. Impreza ma charakter scenicznych prezentacji dowolnych form artystycznych połączonych z piknikiem na terenie ogrodu WTZ. W spotkaniach uczestniczą głównie zaproszone domy pomocy, warsztaty oraz szkoły z terenu województwa śląskiego i zaprzyjaźnione placówki z Republiki Czeskiej. Niepełnosprawni artyści prezentują wtedy przygotowane programy artystyczne podczas, których starają się pokazać licznie zgromadzonej widowni, w jaki sposób sztuka sceniczna może pokazywać piękno świata, umożliwiać komunikację w ekspresyjny sposób, czy też pozwalać przekraczać własne bariery i ograniczenia. Prezentowane są również prace przygotowane właśnie przez uczestników spotkań, które również można na miejscu nabyć.
Oprócz zajęć w Drogomyślu Uczestnikom proponowane są inne formy terapii i różnorodnych zajęć poza Warsztatem. Wymienić tu można chociażby wyjazdy do zaprzyjaźnionych placówek na terenie naszego powiatu, cykliczne wyjazdy do Teatru Elektrycznego, na krytą pływalnię, na obchody „Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej”, czy wyjazdy edukacyjne w ramach aktywizacji zawodowej. W ciągu roku organizowane są także wycieczki jedno i kilkudniowe oraz szereg wyjazdów na zawody rekreacyjno-sportowe.
Większość prac porządkowych, gospodarskich w znajdujących się budynkach Warsztatu i na zewnątrz wykonują samodzielnie uczestnicy zajęć pod opieką instruktorów. Grupa tych 70 uczestników ma zapewniony dzień na wykonywaniu różnego rodzaju prac, czynnościach dnia codziennego ale i rozrywce, zabawie a co najważniejsze na kontakcie z drugą osobą.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.